NewsCzym się różni 32bit od 64?

Czym się różni 32bit od 64?

Kamil
0komentarzy

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad wersją systemu. Dziś użytkownik ma mnóstwo wariantów do wyboru, a sam wybór wbrew pozorom nie jest błahy, gdyż może znacząco przyczynić się do polepszenia lub pogorszenia wrażeń związanych z korzystaniem ze sprzętu. Dlatego też warto wiedzieć, czym się różni 32bit oraz 64 bit.

System operacyjny instalowany w komputerze może być 32- lub 64-bitowy. Zazwyczaj 32-bitowe systemy spotyka się w starszych komputerach, choć i nowsze konstrukcje często korzystają z tego typu rozwiązań. Nie jest to jednak wskazane, gdyż 32-bitowy system ma sporo ograniczeń, zaś 64-bitowa odmiana pozwala dość mocno rozbudować komputer głównie pod względem ilości zainstalowanej pamięci operacyjnej RAM.To tyczy się również rodzaju procesora. Ponadto 64-bitowa wersja systemu Windows obsługuje duże ilości pamięci o dostępie losowym (RAM) w sposób bardziej efektywny niż system 32-bitowy. Należy również pamiętać, że do zainstalowania 64-bitowej wersji systemu potrzebny jest procesor umożliwiający uruchamianie 64-bitowych wersji. Oczywiście nie zawsze odczujemy różnice w wydajności, ale jeśli posiadamy dużą ilość zainstalowanej pamięci RAM – co najmniej 4 GB – i korzystamy z 64-bitowych wersji programu, wydajność będzie znacznie wyższa.

Jeśli zdecydujemy się na 64-bitową wersję systemu powinniśmy pamiętać, że dotychczas używane 32-bitowe sterowniki do podzespołów (karty graficznej, muzycznej, sieciowej etc.) nie będą działały – konieczna będzie zmiana sterowników na wersje 64-bitowe.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0