NewsCzym się różni telewizor HD od Full HD?

Czym się różni telewizor HD od Full HD?

Lukasz
0komentarzy

Planujesz kupić telewizor HD lub Full HD, ale nie wiesz który wybrać? Poniżej przedstawiamy, czym różni się telewizor HD od Full HD.

 Telewizor HD – inaczej HD Ready – różni się od telewizora Full HD przede wszystkim rozdzielczością - im większa, tym lepsza jakość obrazu. Czy jednak faktycznie ta różnica jest aż tak widoczna? Dużo tak naprawdę zależy od zastosowania naszego odbiornika.

Telewizor HD Ready wyświetla obraz w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Zdarza się również rozdzielczość 1280x720 ze skanowaniem progresywnym 720p.

Telewizor Full HD wyświetla z kolei obraz w rozdzielczości 1920x1080 (1080p).

Wydawać by się mogło, że różnica w jakości może być spora, jednak w praktyce przy oglądaniu standardowej telewizji przeciętny użytkownik nie dostrzeże większej różnicy w jakości obrazu. Różnica zaczyna być dostrzegalna w przypadku oglądania telewizji cyfrowej, choć wszystko zależy od odległości w jakiej oglądamy programy – im bliżej siedzimy, tym różnice są bardziej widoczne, jednak na dłuższą metę nie ma sensu siedzieć blisko ekranu w obawie przed osłabieniem wzroku.

Wiele osób kupuje telewizory pod kątem grania na konsolach. Warto pamiętać, że w przypadku konsol PlayStation 3 oraz Xbox 360 niewiele gier dostosowanych jest do jakości Full HD – większość działa w 720p. Sytuacja będzie powoli ulegać zmianie wraz z rozwojem rynku gier na PlayStation 4 i Xbox One – konsole nowej generacji stworzone są z myślą o telewizorach Full HD.

Największa różnica widoczna jest w przypadku filmów w formacie Blu-Ray – tutaj już telewizory Full HD mają znaczną przewagę, pokazując ostrą jak żyleta jakość obrazu, czego nie uświadczymy w telewizorach HD.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0