NewsJak i czym otworzyć plik DAT?

Jak i czym otworzyć plik DAT?

Kamil
0komentarzy

Dla większości początkujących użytkowników istnieje kilka, może kilkanaście najpopularniejszych formatów. Reszta, jeśli nie da się otworzyć domyślnym programem, nie powinna być otwierana. Dla zasady. Zaawansowani i bardziej ciekawscy starają się za wszelką cenę taki plik otworzyć. Jak więc poradzić sobie z plikiem DAT i z jakiego programu skorzystać?

Pliki z rozszerzeniem DAT to dość kapryśne obiekty, które, w zależności od zawartości, otwierają się w różnych programach. W takim pliku mogą być skrywane pliki multimedialne, dokumenty, programy, fragmenty rejestrów etc. Ciężko znaleźć uniwersalny program, który uruchomi tego typu plik. Na szczęście istnieje program, który ten plik zidentyfikuje i rozłoży na czynniki pierwsze. Co ciekawe, nie jest to skomplikowany program dla programistów, a po prostu zaawansowany… notatnik.

Mowa tu o programie Notepad2, czyli bardzo małym, dość prostym w obsłudze, ale niezwykle przydatnym i kompleksowym edytorze tekstu, który przyda się przede wszystkim programistom, jak i zwykłym użytkownikom komputera, którzy potrzebują nieco bardziej zaawansowanego narzędzia, niż wbudowany w system Notatnik. Dla zaawansowanych użytkowników oddano między innymi takie opcje, jak konwersja zakończeń linii pomiędzy formatami Unix/Mac/Windows, możliwość podświetlania składni dla popularnych języków programowania, jak również obsługę wyrażeń regularnych.Programiści z pewnością docenią opcję kolorowania składni HTML, XML, CSS, JavaScript, VBScript, ASP, PHP, CSS, Perl/CGI, C/C++, C#, Java, VB, Pascal, Assembler, SQL, Python, NSIS, INI, REG, INF, BAT, DIFF. Początkujący użytkownicy z pewnością skorzystają z edycji tekstu metodą przeciągnij i upuść oraz wyszukiwania oraz zamiany podstawowych wyrażeń bez konieczności żmudnego przeszukiwania tekstu ręcznie. A co zrobić, jeśli chcemy otworzyć plik DAT?

Aby sprawdzić, co kryje się w pliku DAT wystarczy uruchomić program Notepad2, a następnie przenieść plik DAT na okno tego programu metodą przeciągnij-i-upuść. Być może nie będziemy w stanie odtworzyć zapisanych w nim plików multimedialnych, ale uzyskamy szczegółowe informacje o tym, co się w nim kryje.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0