NewsKomputer nie widzi dysku – co zrobić?

Komputer nie widzi dysku – co zrobić?

Lukasz
1komentarzy

Dysk twardy to nieodłączny element każdego komputera. To na nim instalujemy system operacyjny niezbędny do pracy komputera oraz wszystkie potrzebne dane. Co zrobić, jeśli komputer nie widzi dysku? Odpowiedź prezentujemy w najnowszym poradniku.

 Podłączenie dysku pod złącze IDE/ATA

Złącze IDE/ATA wykorzystywane jest w starszych dyskach. Problem może wynikać z niewłaściwego ustawienia zworek, znajdujących się z tyłu obudowy urządzenia. Zworkę dysku twardego należy ustawić na „Master”, natomiast zworkę stacji CD-ROM na „Slave”.

Podłączenie dysku pod złącze SATA

W przypadku dysków podłączanych pod złącze SATA, najczęstszym problemem jest brak aktualnych sterowników. Problem można rozwiązać w trakcie instalacji systemu Windows. W oknie instalatora należy nacisnąć F6, a następnie włożyć dyskietkę ze sterownikami.

Możemy również uaktywnić dysk z poziomu BIOSU. W tym celu należy wyłączyć tryb SATA Native Mode/SATA Native Support/OnChip SATA Type wybierając opcję DISABLED (opcje mogą się różnić w zależności od wersji biosu). Należy podkreślić, że wybierając tę opcję dysk może pracować wolniej ze względu na włączenie emulacji IDE/ATA, ale zostanie wykryty.

Problem z zewnętrznym dyskiem USB

W pierwszej kolejności warto podłączyć dysk pod różne porty USB. Może się okazać, że przyczyna tkwi w uszkodzonym lub niepodłączonym porcie. Niektóre dyski wymagają również podwójnego zasilania. Oznacza to, że należy je podłączyć do dwóch portów USB – poznamy je po rozgałęzionym kabelku.

Uszkodzony dysk

W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan fizyczny nośnika. Może się bowiem okazać, że dysk w wyniku długiego użytkowania uległ uszkodzeniom mechanicznym. Usterka może dotyczyć zarówno samego dysku, jak i taśmy komunikacyjnej. Odłącz dysk i sprawdź, czy w trakcie obracania nie słychać charakterystycznych odgłosów. Jeśli nie występują, należy sprawdzić połączenie taśmy z płytą główną. Wina może leżeć po stronie taśmy, zbyt luźnego połączenia obu elementów, a nawet kabla zasilającego.

Dysk jest wykryty przez BIOS, ale nadal nie działa

Może się zdarzyć sytuacja, w której dysk widoczny jest przez BIOS, ale nie widzi go system. Oznacza to, że dysk działa prawidłowo, ale należy dokonać odpowiedniej konfiguracji ręcznej w celu wykrycia sprzętu. Przechodzimy do menu Start → Ustawienia → Zarządzanie komputerem → Zarządzanie dyskami. W nowym oknie wybieramy „Skanuj dyski ponownie” i czekamy na wykrycie nowego sprzętu. Gdy się pojawi klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy Zainicjuj.

Komputer wciąż nie widzi dysku

Jeśli wciąż występują problemy z dyskiem warto odłączyć wszystkie dodatkowe komponenty – dodatkowe dyski twarde, napęd CD/DVD, nagrywarkę. Warto również sprawdzić dysk na innym komputerze. W przypadku poprawnego działania na innym sprzęcie, wina ewidentnie leży po stronie komputera.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 1
  • dodał: iris Dyskietki tak bardzo aktualne...