WindowsProgramyFreeOCR.net 4.2

FreeOCR.net 4.2 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Biuro
Producent:
Softi Software
Licencja:
Freeware
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
0,39 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
370

Nasza ocena:

Kamil
3
Plusy:
  • Program wyręcza nas w przepisywaniu dużej ilości tekstu.
  • Rozpoznaje różne rodzaje materiałów: zdjęcia, tekst, tabele etc.
Minusy:
  • Program w podstawowej wersji posiada angielską bazę znaków: nie rozpoznaje polskich liter, znaków dialektycznych itp.
  • Częste pomyłki w rozpoznawaniu dużych liter – np. zamiast M program wykrywa |\/| itp.
  • Program nie odzwierciedl dokładnego formatowania i układu tekstu w pierwowzorze.

FreeOCR.net to w pełni bezpłatny program typu OCR, za pomocą którego możemy zamienić nieedytowane pliki, takie jak PDF, zabezpieczone dokumenty tekstowe, zdjęcia, a nawet skany książek w pliki możliwe do edycji.

Programy OCR, podobnie jak FreeOCR.net, działają na zasadzie rozpoznawania kształtów. Po rozpoznaniu konkretnego kształtu, program przypisuje mu pasujący znak, co z kolei prowadzi do nieedytowalnych obrazów w pliki, które można zmieniać. Jest to szczególnie przydatne przy skanowaniu tekstów maszynowych – oszczędza to mnóstwo czasu, który musielibyśmy poświęcić na ręczne przepisywani.

Co prawda przy skanowaniu OCR często pojawiają się błędy, tzw. „literówki”, ale poprawa kilku błędów w porównaniu do ręcznego przepisywania całego tekstu nie jest wielkim poświęceniem. W większości przypadków profesjonalne programy OCR są płatne, choć w przypadku FreeOCR.net producenci postanowili postawić na w pełni darmową licencję opartą na silniku Open source Tesserakt wydanym przez firmę Google.

Do największych zalet programu, oprócz łatwej obsługi, należy jego niewielka waga oraz bezproblemowa instalacja. Prostota obsługi związana jest przede wszystkim z niewielką ilością opcji – program FreeOCR.net wyposażono tylko w podstawowe funkcje polegające na rozpoznawaniu znaków. Warto pamiętać, że w podstawowej wersji program posiada jedynie angielskie biblioteki znaków, co z kolei może prowadzić do błędnych odczytów. Na szczęście w sieci można znaleźć stworzone przez społeczność dodatki, które w całości rozwiązują ten problem.

Kolejne problemy pojawiają się przy wykrywaniu dużych liter – niekiedy litery takie jak M, N czy W rozpoznawane są, jako ciągi znaków, co może wprowadzać spore zamieszanie w tekście, a to z kolei wymaga czasu na poprawki. Warto również wspomnieć o tym, że program nie zachowuje struktury tekstu, więc po zakończeniu procesu czeka nas żmudne formatowanie tekstu zgodnie z pierwowzorem.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0