WindowsProgramyApache OpenOffice 4.0.1

Apache OpenOffice 4.0.1 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Biuro
Producent:
OpenOffice.org
Licencja:
Freeware
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
127 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
557

Nasza ocena:

Patryk Nowak
4,5
Plusy:
  • Program, mimo ogromnej funkcjonalności i bardzo dużej ilości opcji, jest w pełni darmowy.
  • Prosta i bezproblemowa obsługa nawet przez początkujących użytkowników.
  • Wysoka wydajność, stabilność, niewielki apetyt na zasoby systemowe.
Minusy:
  • Sporadyczne problemy z wydajnością.
  • Dość wolne uruchamianie.

Apache OpenOffice, wcześniej znany pod nazwą OpenOffice.org, to w pełni darmowy pakiet programów biurowych, udostępniany na zasadach licencji Open Source. Zdaniem wielu użytkowników program ten stanowi świetną alternatywę dla płatnego pakietu Microsoft Office, co więcej, pod wieloma względami go przewyższa.

 
W skład pakietu Apache OpenOffice wchodzą wszystkie niezbędne narzędzia, które znajdziemy w płatnej alternatywie Microsoftu. Znajdziemy tu między innymi edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress. Co więcej, pakiet jest bardzo intensywnie rozwijany, dzięki czemu bardzo często pojawiają się nowe funkcje, udoskonalenia, poprawy błędów etc. Na przykład w najnowszej wersji poprawiono między innymi szybkość startu, wprowadzono szyfrowanie danych według algorytmu AES-256, zniesiono liczby ograniczeń, co do liczby pól w narzędziu Tabele przestawne (dawniej Data Pilot), zmodyfikowano i rozszerzono filtr eksportu do CVS, poprawiono kompatybilność formatu z innymi narzędziami etc.

 
Najważniejszym składnikiem pakietu jest oczywiście Writer, czyli odpowiednik Worda z pakietu Office. Zdaniem wielu użytkowników alternatywa OpenOffice jest nawet lepsza od propozycji Microsoftu i posiada wszystkie najważniejsze funkcje. Writer oferuje między innymi możliwość wstawiania w tekst grafiki, tabeli, wykresów i innych elementów. Nie zabrakło również arkuszy stylów, obsługi korespondenci seryjnej, rozbudowanego słownika, który podpowiada prawidłowe formy i poprawia błędy etc. Na uwagę zasługuje również funkcja podpowiadania wyrazów, co przy krótkim treningu może znacząco przyspieszyć pisanie.

 
Oprócz podstawy w postaci Writera, w pakiecie Apache OpenOffice znajdziemy także znakomity arkusz kalkulacyjny Calc oraz narzędzie do tworzenia baz danych Base. Jeśli chodzi o arkusz, cechuje go przede wszystkim intuicyjna obsługa oraz mnóstwo ciekawych funkcji i dodatków. Wśród nich na uwagę zasługuje automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu, warto również zwrócić uwagę na swobodę w formatowaniu komórek. Należy również wspomnieć o module Base, który pozwala tworzyć bazy danych, modyfikować tabele, formularze, zapytania i raporty. Moduł ten korzysta z wbudowanego silnika bazodanowego H-SQL. Do kompletu należy także doliczyć takie składniki jak Draw oraz Impress. Całość sprawia, że płatny Microsoft Office szybko trafi pozycję lidera na polu pakietów biurowych do zastosowań domowych.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0