WindowsProgramyClamWin Free Antivirus 0.97.8

ClamWin Free Antivirus 0.97.8 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Bezpieczeństwo
Producent:
ClamWin Development Team
Licencja:
GNU GPL
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
67.1 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
405

Nasza ocena:

Patryk Nowak
2,5
Plusy:
  • Darmowy
Minusy:
  • Umiarkowana skuteczność
  • Brak ochrony w czasie rzeczywistym
  • Archaiczny interfejs

ClamWin Free Antivirus jest całkowicie bezpłatnym programem antywirusowym, który cały czas ewoluuje i rozwija się. Jest on zbudowany na silniku ClamAV, który każdy użytkownik może zmieniać i modyfikować wedle własnego uznania. Nie jest to bynajmniej aplikacja, która mogłaby dziś rywalizować z drogimi odpowiednikami, jednakże do użytku prywatnego może być jak znalazł. A czy działa skutecznie? 

Co można zaliczyć do największych wad aplikacji, to brak działania w czasie rzeczywistym. Skan rozpoczyna się po uruchomieniu ręcznym lub też o zaplanowanej porze. Ciągle aktualizowana baza wirusów i złośliwego oprogramowania zapewnia wychwycenie sporej liczby zagrożeń. Gdy ClamWin Free Antivirus znajdzie takie, przenosi je do kwarantanny. Można wówczas plik usunąć. Dodatkową właściwością programu jest wykrywanie zainfekowanych wiadomości przychodzących poprzez popularny Outlook.

Opinie o ClamWin Free Antivirus, na jakie można natknąć się w sieci, są raczej negatywne. Prócz wspomnianej ochrony bieżącej dość dużym minusem jest tu także niezbyt duża wykrywalność wirusów. Do tego wszystkiego interfejs programu jest dość ubogi. Dla niektórych użytkowników problemem może być także brak wydania ClamWin po polsku. Polecamy zatem pobrania go tylko tym, którzy dobrze znają angielski i orientują się w specyficznych zwrotach oraz wyrażeniach.

Darmowy ClamWin Free Antivirus jest jeszcze daleki od perfekcji, jednak – jak wspomniano na wstępie – aplikacja ta cały czas ewoluuje. I co ważne – wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dlatego też polecamy go jako dodatkowego pomocnika dla głównego programu wirusowego. Dobrze mieć dodatkowe zabezpieczenia systemu.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 1
  • dodał: g-lo ClamAV sprawdza się jako antywirus na serwerach linuksowych, z których usług korzystają potem klienci window$owi, jak np. serwery poczty elektronicznej. ClamWina właśnie testuję na windzie i jedna z wad jaka mi się od rzuciła w oczy od razu, to możliwość ochrony IE oraz Outlooka (opcje do zaznaczenia), czy ktoś jeszcze z tego korzysta?, a gdzie Thunderbird, Firefox, Chrome, Opera? Jeśli nawet ludzie jeszcze korzystają z tego microsoftowego badziewia, to dość mocno ogranicza to jednak działanie tego softu. Inna sprawa, że ClamWin wykrywa swoje własne pliki jako trojany :) oraz po powtórnym odpaleniu go wykrywa je w katalogu quarantine co jest kompletnym nieporozumieniem. Uważam, więc że o ile ClamAV pod serwerami linuksowymi jest potrzebny, to jego window$owa wersja jest nieporozumieniem.