WindowsProgramyPOV-Ray 3.6.2

POV-Ray 3.6.2 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Grafika
Producent:
Persistence of Vision Raytracer Pty. Ltd.
Licencja:
GNU GPL
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
12 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
398

Nasza ocena:

Patryk Nowak
4
Plusy:
  • Darmowy
  • Obsługa wielu technik obróbki obrazu
Minusy:
  • Brak polskiej wersji językowej

Persistence of Vision Ray-Tracer lub POV-Ray jest programem służącym do ray tracingu dla komputerów z systemami Windows, Mac OS/Mac OS X lub i86 Linux.

Program udostępniany jest na zasadzie licencji freeware. Cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie zaawansowanego języka opisu sceny SDL (ang. Scene Description Language), który jest w zasadzie językiem programowania, zawierającym elementy takie jak m.in. zmienne, tablice, instrukcje warunkowe, pętle, funkcje. Geometrię obiektów definiuje się w nim w sposób parametryczny, dzięki czemu odwzorowanie ich kształtu jest bardzo dokładne, a także możliwe staje się uzyskanie obrazu powierzchni nieskończonych lub bardzo złożonych takich jak np. powierzchnie funkcyjne. W programie wygląd sceny opisuje się w skrypcie, w którym umieszcza się informacje dotyczące położenia kamery, oświetlenia, obiektów w postaci brył i powierzchni.

Program umożliwia wygenerowanie sekwencji obrazów do celów animacji. POV-Ray wykorzystuje obecnie wiele nowoczesnych technik ułatwiających tworzenie sceny i podnoszących realizm obrazu: 

•caustics - symulacja załamania światła na nierównej powierzchni, np. na falującej wodzie

•CSG (Constructive Solid Geometry) - wykonywanie operacji logicznych na bryłach

•photon mapping - odwzorowanie przebiegu strumienia światła, pozwala na oddanie zjawisk takich jak np. refrakcja

•radiosity - obliczanie światła rozproszonego

POV-Ray rozwijany jest stale od 1991 r. na bazie wcześniejszego programu o nazwie DKBTrace. Autorzy tworzą grupę POV Team, która dąży do ciągłego unowocześniania technik stosowanych w programie, zwiększenia jego wydajności i zachowania zgodności z poprzednimi wersjami, a także pomiędzy wersjami przeznaczonymi dla różnych systemów operacyjnych.

 

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0