WindowsProgramySpeedFan 4.49

SpeedFan 4.49 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Narzędzia
Producent:
Alfredo Milani-Comparetti
Licencja:
Freeware
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
2,04 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
1791

Nasza ocena:

Patryk Nowak
3,5
Plusy:
  • Ogromna ilość przydatnych informacji generowanych przez program SpeedFan.
  • Bardzo duża ilość opcji konfiguracyjnych.
  • Możliwość sterowania prędkością wentylatorów.
Minusy:
  • Możliwość podkręcania procesora i innych podzespołów.
  • Tylko dla doświadczonych użytkowników – możliwość uszkodzenia sprzętu!

SpeedFan to niezwykle popularny program, za pomocą którego użytkownicy mogą monitorować temperaturę poszczególnych podzespołów komputera, takich jak procesor, płyta główna, karta graficzna czy dysk twardy. Oprócz tego program generuje inne, równie istotne i ciekawe informacje na temat komputera.

Oprócz temperatur podzespołów, program SpeedFan informuje użytkownika o poziomie napięć, jak również stanie baterii czy poziomie prędkości układu chłodzenia. Ponadto, aplikacja pozwala monitorować obciążenie procesora i dysku – w tym przypadku SpeedFan bazuje na systemie S.M.A.R.T. pozwalając generować szczegółowe dane na temat magazynu danych. Opisywany program obsługuje praktycznie wszystkie dostępne na rynku podzespoły, zaś jego podstawowa obsługa (wyświetlanie informacji i bazowe modyfikacje) nie przysporzy problemów nawet początkującym użytkownikom.

Interfejs programu SpeedFan jest bardzo jasny i czytelny, głównie ze względu na przejrzysty podział na karty. W każdej karcie znajdziemy informacje na temat innego elementu komputera. Nawet po wyłączeniu programu, będzie on działał w tle (zostanie zminimalizowany do zasobnika systemowego) wyświetlając informacje pochodzące z różnych czujników. Ponadto wszystkie dane mogą być przedstawiane w postaci wykresów i grafik.

Jeśli chodzi o funkcje programu, nie ograniczają się one tylko do wyświetlania informacji. Za pomocą programu możemy między innymi automatycznie lub manualnie sterować prędkością wentylatorów układu chłodzenia (o ile płyta główna oferuje taką możliwość). Ponadto użytkownicy mogą włączyć automatyczną kontrolę zegara CPU regulując tym samym wydajność komputera w zależności od potrzeb. Program SpeedFan współpracuje z dyskami SCSI i oferuje możliwość określenia docelowej i ostrzegawczej temperatury dla każdego monitorowanego urządzenia.

Program SpeedFan spodoba się w szczególności zaawansowanym użytkownikom, którzy lubią i potrafią modyfikować ustawienia podzespołów. Narzędzie oferuje możliwość edycji właściwości układu chłodzącego oraz modyfikacji napięć, prędkości i kontrolerów wentylatorów. Ponadto do rąk doświadczonych użytkowników oddano możliwość definiowania akcji różnego rodzaju, np. uruchomienie pliku, wyświetlenie komunikatu, odtworzenie dźwięku etc. Wszystkie predefiniowane ustawienia i operacje będą aktywowane w przypadku wystąpienia zadanych przez użytkownika wartości. 

Pamiętajmy, że program SpeedFan nie jest przeznaczony dla zupełnie początkujących użytkowników. Co prawda wyświetlanie informacji nie wymaga żadnych dodatkowych akcji, ale ustawienia wydajności, chłodzenia czy napięcia są przeznaczone tylko dla doświadczonych użytkowników, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może doprowadzić do niestabilnego działania lub nawet uszkodzenia komputera. Program oferuje polski język interfejsu użytkownika – w opcjach w polu Language wybieramy pozycję Polish. 

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0