WindowsProgramyVim 7.4

Vim 7.4 download (pobierz za darmo)

Info:

Kategoria:
Biuro
Producent:
Vim.org
Licencja:
Freeware
Data dodania:
Data modyfikacji:
Rozmiar:
9.13 MB
System operacyjny:
Windows
Liczba pobrań:
349

Nasza ocena:

Patryk Nowak
4
Plusy:
  • Duża prostota interfejsu, choć obsługa wymaga przyzwyczajenia.
  • Spora ilość ciekawych i przydatnych funkcji.
  • Świetne narzędzie nie tylko dla pisarzy/redaktorów, ale i dla programistów.
  • Mnóstwo przydatnych opcji edycyjnych, w tym tworzenie predefiniowanych makr.
Minusy:
  • Bardzo prosty i zbyt ascetyczny wygląd.

Vim to bardzo prosty w obsłudze, minimalistyczny wizualnie i kompleksowy edytor tekstu, który może być ciekawą alternatywą dla wbudowanych systemowych alternatyw, w postaci np. Notatnika w Windowsie.

Cechą charakterystyczną programu Vim jest bardzo prostu, przejrzysty i nieco starodawny interfejs użytkownika, który pod ascetyczną osłoną kryje bardzo kompleksową i rozbudowaną funkcjonalność. Możemy na przykład jednocześnie edytować wiele plików w osobnych oknach, zakładkach (tzw. buforach) oraz dowolnie modyfikować zawartą treść. Możemy między innymi cofać wykonane akcje, jak również cofać się do wybranych momentów w poszczególnych etapach edycji plików.

Osoby pracujące na co dzień z tekstami zapewne docenią funkcję rozszerzonego schowka, zaś programiści i webmasterzy skorzystają z opcji podświetlania składni zarówno języków programowania jak i np. LaTeX. Na uwagę zasługuje także rozbudowany system automatyzacji pracy z tekstem wykorzystujący wyrażenia regularne. Niestety program nie jest przyjazny dla zupełnie początkującego użytkownika, gdyż sprawna obsługa wszystkich opcji wymaga krótkiego treningu.

Do ciekawostek należy z pewnością możliwość pisania tekstów z prawej strony na lewo, co jest charakterystyczne dla języka arabskiego, perskiego, hebrajskiego etc. Program Vim posiada również polecenia, które pozwalają na automatyczną reakcję na dane zdarzenia np. na automatyczne rozpakowanie skompresowanego pliku. Jeśli użytkownik często wykonuje konkretną akcję, może wykonać tzw. makro, czyli nagranie fragmentu edycji. Ze względu na skryptowy język programu istnieje możliwość dodawania własnych funkcji.

Dodaj komentarz:
Twoja ocena:
Liczba komentarzy: 0