Skuteczne chłodzenie serwerowni

Skuteczne chłodzenie serwerowni

Ze względu na duże ilości ciepła generowanego przez sprzęt IT serwerownie powinny być wyposażone w urządzenia, które umożliwiają utrzymanie optymalnych parametrów powietrza (temperatury i wilgotności). Chłodzenie serwerowni można realizować m.in. za pomocą urządzeń typu split, szaf klimatyzacji precyzyjnej i agregatów wody lodowej.

Dlaczego serwerownia wymaga własnego chłodzenia?

W średnich i dużych przedsiębiorstwach serwery ulokowane są w oddzielnym pomieszczeniu. Urządzenia umieszczone są po kilka lub kilkanaście sztuk w szafie dystrybucyjnej, przy czym w pomieszczeniu może znajdować się więcej takich szaf. Chłodzenie serwerowni jest niezbędne, ponieważ w pomieszczeniu dochodzi do dużych nadwyżek ciepła generowanego przez serwery, sprzęt pomocniczy i oświetlenie. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do awarii serwerów, co z kolei stanowi zagrożenie dla funkcjonowania firmy i bezpieczeństwa danych.

Klimatyzacja do serwerowni - wybrane rozwiązania

Chłodzenie serwerowni należy zaprojektować z lekką nadwyżką wydajności, aby pomieszczenie było przygotowane na zwiększenie liczby serwerów w przyszłości. Rodzaj systemu zależy m.in. od warunków technicznych i obciążenia cieplnego. Jakie rozwiązania stosuje się w serwerowniach?

Klimatyzatory ścienne, kasetonowe i kanałowe

Serwerownię można wyposażyć w klimatyzację typu split, która składa się z jednostki znajdującej się w pomieszczeniu oraz agregatu montowanego na zewnątrz. W razie potrzeby można zainstalować kilka tego typu urządzeń.

W zależności od obciążenia cieplnego pomieszczenia stosuje się:

  • klimatyzatory ścienne, jeżeli obciążenie cieplne w serwerowni wynosi nie więcej niż 120 W/m2;
  • klimatyzatory podsufitowe lub kasetonowe, jeżeli obciążenie cieplne nie przekracza 180 W/m2;
  • klimatyzatory kanałowe, jeżeli obciążenie cieplne jest nie wyższe niż 230 W/m2;
  • klimatyzatory kanałowe wysokiego sprężu, jeżeli obciążenie cieplne wynosi w granicach 300-580 W/m2.

Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Chłodzenie serwerowni można realizować również za pomocą szafy klimatyzacji precyzyjnej, która umożliwia bardzo dokładne sterowanie parametrami powietrza. Urządzenie pozwala kontrolować nie tylko temperaturę, ale i wilgotność (dostępne są funkcje osuszania i nawilżania powietrza). Szafa może współpracować z układem wyparnym lub systemem wody lodowej. Klimatyzację precyzyjną stosuje się przy obciążeniu cieplnym wynoszącym 750 W/m2 i wyższym, jednak tego typu rozwiązanie sprawdzi się także w mniejszych serwerowniach, w których obciążenie cieplne nie przekracza 180 W/m2.

System chłodzenia wyparnego

Kolejnym sposobem na chłodzenie serwerowni jest układ wyparny (zwany również adiabatycznym lub ewaporacyjnym), w którym czynnikiem chłodniczym jest parująca woda. Podczas przechodzenia w stan gazowy woda pobiera ciepło, co prowadzi do obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Jednocześnie wzrasta wilgotność, dlatego w celu utrzymania optymalnych parametrów powietrza stosuje się systemy wyparne pośrednie, które oddzielają powietrze suche od wilgotnego.

Agregaty wody lodowej

Chłodzenie serwerowni może odbywać się z udziałem systemu wody lodowej. W takim układzie czynnikiem chłodniczym jest woda o temperaturze ok. 6°C, która może zasilać różne odbiorniki chłodu. Można tutaj wyróżnić systemy z agregatem ze skraplaczem chłodzonym powietrzem i systemy z agregatem chłodzonym wodą. Urządzenie może występować w formie monobloku (instalowanego na zewnątrz) lub rozdzielonej, przy czym agregat może być umieszczony w dowolnej odległości od zewnętrznego wymiennika ciepła.

Chłodzenie serwerowni - o czym należy pamiętać?

System chłodzenia serwerowni powinien zapewniać stałe parametry powietrza. Temperatura powinna wynosić w granicach 17-26°C (najlepiej 20-21 °C), zaś wilgotność 40-60% (optymalnie 45-50%). Z uwagi na duże ryzyko awarii sprzętu temperatura nie powinna przekraczać 32°C, natomiast w razie zbyt dużej wilgotności stosuje się osuszacze powietrza. Należy również zadbać o to, aby różnica temperatur na wlocie i wylocie szafy serwerowej nie przekraczała 20°C, przy czym temperatura na wlocie powinna mieścić się w granicach 18-27°C.

Kup artykuł sponsorowany na tej stronie >>
Komentuj
3 + 8=

PARTNERZY SERWISU: