MOBILEJak i czym otworzyć plik XML?

Jak i czym otworzyć plik XML?

Wśród niezliczonej liczby najróżniejszych formatów plików, od czasu do czasu możemy się natknąć na format XML. Sprawdźmy, co się pod nim kryje oraz jak i czym go otworzyć.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest plik XML. W wielkim skrócie, jest to format zapisu języku formalnego przeznaczonego do reprezentowania różnych danych. Co ciekawe, format ten nie jest uzależniony od systemu co oznacza, że możemy z niego korzystać zarówno na komputerach z systemem operacyjnym Windows, jak i Mac OS X czy też Linuks. Dane ustalane są tam w strukturze, co sprawia, że zyskał on sporą popualrność na świecie, a W3C (organizacja odpowiedzialna za standaryzację Internetu) dała mu swoją rekomendację. Pliki w tym formacie obsługiwane są przez przeglądarki internetowe, które które traktują zapisane w nim dane jako zwykły tekst. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku plików HTML, również pliki XML możemy otwierać w notatnikach i edytorach tekstu.

A najlepszym programem, który sprawdzi się nie tylko przy tym zadaniu, jest Notepad2. To bardzo mały, prosty w obsłudze, ale niezwykle przydatny i kompleksowy edytor tekstu, który przyda się przede wszystkim programistom, jak i zwykłym użytkownikom komputera. Program Notepad2 charakteryzuje się przede wszystkim ciekawym i intuicyjnym interfejsem, który oferuje o wiele więcej opcji niż wspomniany konkurent w postaci systemowego notatnika.

Jak i czym otworzyć plik XML? - zdjęcie

Mimo dość dużej liczby opcji, funkcji czy konfiguracji, program jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Jeśli chcemy całkowicie zastąpić systemowy notatnik, wystarczy wejść w Ustawienia programu, a następnie wybrać opcję Zastąp systemowy Notatnik). Programiści z pewnością docenią opcję kolorowania składni HTML, niezbędnej w naszym przypadku XML, CSS, JavaScript, VBScript, ASP, PHP, CSS, Perl/CGI, C/C++, C#, Java, VB, Pascal, Assembler, SQL, Python, NSIS, INI, REG, INF, BAT, DIFF. Początkujący użytkownicy z pewnością skorzystają z edycji tekstu metodą przeciągnij i upuść oraz wyszukiwania oraz zamiany podstawowych wyrażeń bez konieczności żmudnego przeszukiwania tekstu ręcznie.

Aby otworzyć plik XML wystarczy po zainstalowaniu programu Notepad2 kliknąć dwukrotnie na pliku, lub otworzyć edytor i przeciągnąć plik XML na okno programu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: