Czym się różni telewizor LED od LCD?

Czym się różni telewizor LED od LCD?

Zastanawiasz się nad kupnem telewizora i pod uwagę bierzesz telewizory LCD lub LED? Poniżej przedstawiamy czym się różni telewizor LED od LCD.

 

Czym się różni telewizor LED od LCD? - zdjęcie

Telewizory LED tak naprawdę opierają się na technologii telewizorów LCD. Z czasem skrót LED stał się idealnym hasłem marketingowym do sprzedaży nowych telewizorów, które w zamyśle miały być innowacyjne. W rzeczywistości są to telewizory wykorzystujące matrycę LCD, zaś zastosowana technologia LED to tak naprawdę efekt mający na celu podświetlanie telewizora LED-ami.

Główną różnicą w stosunku to telewizorów LCD jest rodzaj podświetlenia, który umieszczany jest za ciekłokrystalicznym panelem. W praktyce diody LED zastąpują tutaj lampy fluorescencyjne, używane w telewizorach LCD. Na rynku możemy znaleźć podświetlenia LED umieszczane za panelem LCD matryny, składającej się z diod świecących – starsze modele, a także podświetlenia określane jako edge-lit w nowszych i cieńkich modelach telewizorów LED.

Najnowsze telewizory LED wyposażone są z reguły w technologię o nazwie Local Dimming – służy ona do wyłączania określonych sekcji diod LED na tym obszarze, gdzie wyświetlany jest ciemny obraz – dzięki temu telewizory LED w przeciwieństwie do LCD charakteryzują się głęboką czernią oraz wyraźniejszym kontrastem.

Generalnie telewizory LED charakteryzują się lepszą jakością obrazu, głęboką czernią i kontrastem, a przy tym zużywają mniej energii. Oczywiście ceny są nieco wyższe, jednak wraz z rozwojem tej technologii, telewizory LED można nabyć po bardziej przystępnych cenach.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: