Jak i czym otworzyć plik EPUB?

Jak i czym otworzyć plik EPUB?

Obecnie coraz większą popularność zdobywają tak zwane e-booki, czyli książki w wersji elektronicznej. O ile ich zawartość zapisana jest w najpopularniejszych formatach, takich jak DOC, DOCX czy też PDF zazwyczaj nie ma problemu, ale wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy plik z książką zapisany jest pod postacią formatu EPUB. Jak i czym otworzyć taki materiał?

Na szczęście wraz z popularnością elektronicznych książek rośnie popularność odpowiednich programów do ich odczytywania. Zresztą czytanie książki w zwykłym Wordzie czy też Adobe PDF Reader nie należy do najprzyjemniejszych – uwagę rozpraszają dodatkowe ramki z opcjami etc. Poza tym nie każdy edytor tekstu jest w stanie rozpoznać i prawidłowo wyświetlić plik zapisany w formacie EPUB. Jeśli więc chcemy wyposażyć się w narzędzie, które jest stworzone do tego typu zadania wystarczy, że zainstalujemy… przeglądarkę Mozilla Firefox.Tak, to nie pomyłka. Zamiast instalować ciężkie programy, lepiej wyposażyć się w przeglądarkę internetową z odpowiednią wtyczką. Praktycznie każda przeglądarka dostępna w sieci posiada możliwość zainstalowania odpowiedniej wtyczki, która odczyta i wygodnie wyświetli zawartość pliku EPUB. W przypadku przeglądarki Mozilla Firefox jest to dodatek o nazwie EPUBReader, który ściągniemy i zainstalujemy z poziomu sklepu z dodatkami Mozilla – addons.mozilla.org.

Instalacja dodatku ogranicza się do kliknięcia w przycisk Zainstaluj, a następnie postępowania zgodnie ze wskazówkami. Po chwili dodatek zostanie zainstalowany i uruchomiony. Teraz, aby odtworzyć plik EPUB i wyświetlić jego zawartość wystarczy przeciągnąć go na okno przeglądarki.

2+2=