Jak i czym otworzyć plik FLAC?

Jak i czym otworzyć plik FLAC?

Dla wielu osób najpopularniejszym formatem muzycznym jest MP3. Wiele osób uważa również, że oferuje on najlepszą jakość odtwarzanego dźwięku. Nie jest to prawdą, gdyż jednym z najlepszych pod względem jakości formatów muzycznych jest FLAC. Niestety nie każdy program jest w stanie sobie z nim poradzić. Sprawdźmy więc, jak i czym otworzyć plik FLAC.

A czym w ogóle jest format FLAC? Otóż FLAC to skrót pochodzący od nazwy Free Lossless Audio Codec, czyli Darmowy, Bezstratny Kodek Audio. W większości przypadków dźwięk w tym formacie cechuje bardzo dobra jakość, choć niestety wiąże się to z pewnym utrudnieniem – rozmiar pliku jest zazwyczaj bardzo duży. Dla porównania, piosenka zapisana w formacie MP3 zazwyczaj ma rozmiar około 10 MB, podczas gdy ta sama piosenka w formacie FLAC może być nawet 5-krotnie „cięższa”. Czemu tak się dzieje? Otóż w plikach muzycznych FLAC nie są usuwane żadne dane ze strumienia audio, a ponieważ dekodowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, audio jest wręcz idealne i takie same, jak pierwowzór np. utwory zapisane na płycie CD. A czym odtworzyć taki plik?

Możemy skorzystać z najpopularniejszych programów muzycznych, ale w tym zadaniu najlepiej sprawdzi się program foobar2000. Program ten co prawda nie charakteryzuje się atrakcyjnym interfejsem, ale ma mały apetyt na zasoby systemu i oferuje najlepszą jakość odtwarzanego dźwięku, co w połączeniu z plikami FLAC utworzy idealny zestaw. Ponadto warto zaznaczyć, że dzięki zastosowaniu specjalnej technologii przetwarzania danych na 64 bitach nie mamy do czynienia z żadnym obcinaniem wartości sygnału, przez co dźwięk jest czysty i odgrywany w pełnej skali.Jeśli chodzi o formaty, program foobar2000 poradzi sobie między innymi z MP3, MP2, Musepack, Ogg Vorbis, WAV, AIFF, VOC, AU, SND, CDDA, MPEG-4 AAC, interesujący nas FLAC, Monkey's Audio, WavPack, Speex, Mod oraz SPC. Oczywiście nie zabrakło możliwości odtwarzania dźwięku w punkcie, gdzie zostało ono przerwane przy zamknięciu programu czy też sprawdzania podstawowych informacji na temat pliku. Co więcej, program oferuje także możliwość odczytu plików z archiwów ZIP oraz RAR oraz wiele opcji zarządzenia playlistą.

Oczywiście obsługa programu jest prosta, zaś odtworzenie plików FLAC ogranicza się do ich zaznaczenia oraz naciśnięcia klawisza Enter. Możemy ewentualnie przenieść folder z plikami FLAC na okno programu foobar2000 – odtwarzanie powinno rozpocząć się automatycznie.

2+2=