Jak korzystać z wpłatomatu?

Jak korzystać z wpłatomatu?

Wpłatomaty to specjalne automaty, które w przeciwieństwie do bankomatów, służą do wpłacania gotówki lub wykonywania przelewów gotówkowych. W zależności od wpłatomatu, pewne opcje mogą się różnić, jednak postępując zgodnie z instrukcją na ekranie nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć problemów z obsługą. Poniżej przedstawiamy jak korzystać z wpłatomatów.

 

Jak korzystać z wpłatomatu? - zdjęcie

Wpłatomaty – podobnie jak bankomaty – najczęściej znajdują się w pobliżu placówki bankowej lub w centrach handlowych.

1. W pierwszej kolejności należy włożyć naszą kartę, do której przyporządkowane jest konto.

2. Na początek należy wybrać język użytkownika – z reguły dostępny jest polski i angielski.

3. Przygotuj pieniądze – najlepiej, jeśli wcześniej przygotujemy odpowiednią kwotę, żeby nie tracić czasu przy wpłatomacie. Pamiętaj, że pieniądze nie mogą być pogniecione, podarte czy mokre. Zwróć również uwagę w jaki sposób należy włożyć banknoty – na ekranie powinna się wyświetlić instrukcja. Ważne jest również, aby nie wrzucać jednocześnie większej liczby banknotów, niż sugeruj instrukcja. Najczęściej można trafić na wpłatomaty, które umożliwiają wrzucenie do 50 banknotów, choć nie jest to regułą. Warto także przekazywać mniejsze sumy partiami, gdyż w razie ewentualnej awarii możemy w danej chwili stracić sporo gotówki, a proces reklamacji może potrwać od kilku dni do kilku tygodni.

4. Mając przygotowane banknoty wkładamy je do odpowiedniego otworu. Po chwili automat sam zabierze od nas pieniądze o ile zrobiliśmy to prawidłowo. Następnie potwierdzamy przyciskiem Dalej i czekamy na weryfikację.

5. W kolejnym oknie z reguły pojawiają się 3 opcje: Dodaj banknoty – dodajemy kolejne banknoty, Zwrot banknotów – wpłatomat zwróci po chwili pieniądze, które właśnie wrzuciliśmy, Akceptuj – akceptacja transakcji przekazania pieniędzy na konto.

6. Po wybraniu Akceptuj, zostanie nam zwrócona karta. Należy ją szybko wyciągnąć, gdyż po kilkunastu sekundach dla bezpieczeństwa przed osobami niepowołanymi, karta zostanie ponownie pobrana – jedyny sposób jej odzyskania to zgłoszenie tej sytuacji do odpowiedniej placówki bankowej.

7. Po odebraniu karty czekamy chwilę na potwierdzenie transakcji, po czym możemy z chwilą pojawienia się ekranu z zaproszeniem kolejnego klienta, nasza transakcja zostaje zakończona.

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: