Jak odzyskać dane z dysku?

Jak odzyskać dane z dysku?

Jeśli nieopatrznie usunąłeś jakieś dane z dysku, nie oznacza to, że zniknęły one całkowicie. Jeżeli nie zostały nadpisane przez inne, możesz je odzyskać, choć nie będzie to proste.

 

 

Możesz skorzystać z dwóch dróg: profesjonalnej lub domowej. W pierwszym wypadku dysk należy oddać do laboratorium, które zajmuje się odzyskiwaniem danych. Taka usługa nie będzie tania, ale zapewnia większe prawdopodobieństwo odzyskania danych niż w przypadku wykorzystania programów komputerowych dla zwykłych użytkowników.

 

Jeśli chcesz odzyskać dane w domu, powinieneś wybrać jeden z uznanych programów do tego celu. Możesz postawić na rozwiązania darmowe lub te dostępne w wersji testowej.

 

 

Warte uwagi darmowe programy do odzyskiwania to: Unstoppable Copier, Wise Data Recovery czy Undelete 360.

 

 

Istnieje też wiele komercyjnych programów w wersji trial np. Auslogics File Recovery czy EasyRecovery Professional.

 

Procedura odzyskiwania danych jest podobna w przypadku każdego z programów. Najpierw następuje przeszukiwanie partycji i program pokazuje pliki lub ślady po plikach, które może spróbować odzyskać. Użytkownik zaznacza pliki, które go interesują I rozpoczyna się proces przywracania, który może potrwać nawet wiele godzin – wszystko zależy od ilości plików i stopnia jego destrukcji. 

 

Pamiętaj, by instalować program na innym dysku, partycji lub np. na pendrive, żeby nie nadpisać danych na dysku, z którego chcesz odzyskać pliki.

 

W przypadku utraty całej partycji, a nie tylko kilku folderów, możesz wykorzystać EASEUS Partition Recovery.

2+2=