Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.3

Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.3

Przed nami kolejna część cyklu, który poświęciliśmy wskazówkom dotyczącym odzyskiwania skasowanych plików. Dziś postaramy się wyjaśnić, jak szybko i skutecznie odzyskać skasowane pliki bez ingerencji zewnętrznego oprogramowania.

Za nami już dwie części cyklu „Jak odzyskać skasowane pliki?”(Część 1 oraz Część 2), w których staraliśmy się wyjaśnić, jak odzyskać pliki, które tak naprawdę nie zostały skasowane (np. przywrócenie plików z kosza) oraz jak zabezpieczyć się przed niespodziwaną utratą ważnych danych. Oprócz tego w tekście pt. „Odzyskiwanie skasowanych plików: Dysk SSD czy magnetyczny?” wyjaśnialiśmy zależność między dwoma typami plików oraz wpływ różnych technologii na szansę odzyskiwania danych.

Dziś mówiąc kolokwialnie „wkraczamy do akcji” i staramy się odzyskać pliki, które zostały utracone na skutek usunięcia całkowitego lub awarii dysku. Poniższą metodą możemy się posłużyć wtedy, gdy wszystkie opisywane wcześniej próby odzyskania danych zawiodły. Rzecz jasna jeśli wcześniej przygotowaliśmy kopię zapasową danych (wspominaliśmy o tym w Części 2), odzyskanie utraconych plików jest kwestią kilku sekund, jeśli jednak nie przygotowaliśmy takiej formy zabezpieczenia, musimy działać sprawnie i szybko.

 Jeśli skasowaliśmy pliki lub nagle odkryliśmy ich brak, paradoksalnie najlepszą metodą jest… wyłączenie komputera. Co prawda możemy próbować szukać plików na dysku, ale pamiętajmy, aby nie wykonywać żadnych operacji dot. Przenoszenia albo kopiowania plików na partycji, na której znajdowały się pliki. Jeśli nadal będziemy korzystać z komputera, instalować programy, przenosić pliki itp., istnieje spore ryzyko, że nowe pliki nadpiszą dane, które chcemy odzyskać. W takim przypadku ich odzyskanie będzie bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Ryzyko jest jeszcze większe w przypadku, gdy stracone pliki zostały zapisane na partycji systemowej, na której ciągle dokonywane są automatyczne procesy. W takim przypadku wyłączenie komputera, nawet „twarde” (odłączenie od prądu) może przyczynić się do zwiększenia szans na odzyskanie plików.

Po wyłączeniu komputera przyda się inne urządzenie lub pomoc znajomego. Wtedy warto uruchomić sprzęt za pomocą bootowalnej płyty CD/DVD, pamięci USB lub dodatkowego dysku twardego. Możemy również całkowicie wyjąć dysk twardy, na którym znajdowały się zapisane pliki z komputera, a następnie podłączyć go do innej maszyny, jako dysk dodatkowy. Przed podłączeniem dysku do innego komputera warto zainstalować na nim dedykowane oprogramowanie do odzyskiwania danych. Po instalacji, podłączamy dysk, a następnie stosujemy się do zaleceń programu do odzyskiwania danych – propozycje takich narzędzi znajdziecie w naszym dziale.

2+2=