Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.2

Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.2

W drugiej części naszego krótkiego cyklu dotyczącego zachowania po ataku wirusa poradzimy Wam, co zrobić po wyczyszczeniu komputera ze złośliwego oprogramowania. Jak już wspominaliśmy, atak wirusa nie jest niczym przyjemnym i nie chodzi tu o bolące gardło czy katar, ale o niebezpieczeństwo utraty plików, kradzieży danych osobowych itp. Niekiedy nawet po wyczyszczeniu komputera, skutki ataku nadal są odczuwalne.

Gdy już wiemy „Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1”, warto przejść do kolejnego kroku, czyli naprawiania szkód oraz poczynienia starań, aby taka sytuacja się nie powtórzyła. Należy pamiętać, że w większości przypadków wirusy mają naturę destrukcyjną. Może to być kasowanie danych, ich niszczenie, odinstalowywanie programów lub ich dezaktywacja, mieszanie w plikach systemowych, rejestrze etc. W większości przypadków takie zniszczenia można cofnąć instalując programy ponownie, wykonując naprawę rejestru lub odzyskując uszkodzone pliki. Jeśli wcześniej wykonaliśmy kopię bezpieczeństwa plików, partycji lub całego systemu, proces ten jest banalnie prosty i szybki.

 I tu należy się na chwilę zatrzymać. Po raz kolejny będziemy przekonywać, że wykonywanie regularnych kopii bezpieczeństwa może być czasochłonne lub żmudne, ale jeśli posiadamy backup systemu lub całego dysku, atak wirusa lub uszkodzenie komputera nie wiąże się z ryzykiem utraty danych. Na dobrą sprawę wystarczy odzyskać kopię bezpieczeństwa, aby w ciągu kilku lub kilkunastu minut przywrócić system do stanu sprzed ataku lub awarii. Rzecz jasna kopię bezpieczeństwa należy przechowywać na innym dysku, pamięci flash lub na wirtualnym dysku w chmurze, aby atak lub awaria nie uszkodziła kopii bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, aby w miarę często aktualizować zapisaną kopię lub korzystać z programu, który zrobi to za nas zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.

A co, jeśli nie posiadamy kopii bezpieczeństwa? Wtedy musimy pogodzić się z bezpowrotną stratą niektórych danych, czasochłonnym odzyskiwaniem utraconych plików lub instalacją systemu od nowa. Tworzenie kopii bezpieczeństwa nie jest trudne, jeśli korzystamy z odpowiedniego programu nie jest to również czasochłonne, a w przypadku ataku wirusa lub awarii oszczędza mnóstwo czasu, stresu i nerwów. Warto przekonać się do tego typu ochrony tym bardziej, że większość programów jest w pełni darmowa.

2+2=