Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.1

Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.1

Jeszcze kilka lat temu pamięć USB była niemal obowiązkowym gadżetem każdego użytkownika komputera. Magazyn danych o pojemności 2, 4, 8 czy 16 GB (są modele o pojemności nawet 128 lub 256 GB) był idealnym sposobem na przenoszenie danych pomiędzy komputerami. Dziś również pamięci typu pendrive są popularne, ale powoli, acz systematycznie są wypierane przez dyski w chmurze. Jak przedłużyć żywotność pamięci USB?

 

Dziś pierwsza część tekstu, która mówi o alternatywnych zastosowaniach pamięci USB. Rzecz jasna najważniejszą funkcją jest przenoszenie danych, ale skoro coraz popularniejsze stają się wirtualne dyski w chmurze, popularne pendrive’y powoli odchodzą do lamusa. Być może za kilka lat tego typu rozwiązania zostaną zapomniane, jak dziś dyskietki czy płyty DVD-RW. Na szczęście pamięć USB to nie tylko magazyn danych na filmy, zdjęcia, muzykę czy dokumenty. Dziś oraz w kolejnych częściach przedstawimy alternatywne zastosowania dla tych popularnych gadżetów.

 

Cały system na pamięci USB

 

Jednym ze sposobów na wykorzystanie nieużywanej pamięci USB jest bezpośrednia instalacja systemu operacyjnego. To świetny sposób na to, aby korzystać z jednego, skonfigurowanego „pod siebie” systemu operacyjnego na różnych komputerach. Należy jednak pamiętać, że do tego celu niezbędny jest pendrive dobrej jakości o dość dużej pojemności (minimum 8 GB) – niewielki i wolny pendrive o pojemności 2 GB nie zda egzaminu. Co prawda możemy na takiej pamięci zainstalować system Microsoft Windows, ale o wiele lepszym rozwiązaniem będzie instalacja dystrybucji Linuksa za pomocą programu Pendrivelinux.

 

Instalacja dystrybucji Linuksa

 

Kontynuując powyższą poradę wspominamy o tym, że pamięć USB (o przyzwoitej pojemności i prędkości transferu danych) to świetny magazyn na system operacyjny Linuks. Każdy, kto choć raz zainstalował Linuksa i nadal z niego korzysta doskonale wie, co ten system sobą reprezentuje i jakie ma zalety. Jeśli jednak ktoś od zawsze korzystał z systemu operacyjnego Windows i ma pewne obawy odnośnie Linuksa, może pokusić się wersję testową wgraną na płytę DVD lub pamięć USB. W takiej sytuacji nie musimy formatować dysku, kasować systemu Windows - po prostu tworzymy tak zwany Live USB z dystrybucją Linuksa i uruchamiamy ją na komputerze z systemem Windows. Oprócz ogromnej mobilności (płyty CD lub DVD nie włożymy do kieszeni, a niewielki pendrive możemy przypiąć nawet do kluczy), mamy do dyspozycji o wiele większą pojemność (np. 8 lub 16 GB) co pozwoli na wgranie dowolnej dystrybucji systemu Linuks wraz z pokaźnym pakietem niezbędnych programów. 

 

2+2=