Jak zabezpieczyć plik hasłem?

Jak zabezpieczyć plik hasłem?

Jeśli nie chcesz by twoje dane znalazły się w niepowołanych rękach, możesz zabezpieczyć plik hasłem. Nawet jeśli ktoś zdobędzie plik, nie będzie mógł go otworzyć. 

 

Jakość hasła ma bardzo duże znaczenie, więc zapoznaj się z artykułem Jak stworzyć dobre hasło do poczty e-mail i Facebooka?

 

Gdy znalazłeś odpowiednie hasło, możesz przystąpić do zabezpieczania pliku hasłem. Jeśli zależy Ci na szybkości i nie chcesz pobierać dodatkowego oprogramowania, możesz skorzystać z kompresorów danych np. 7Zip, WinRar czy WinZip. Każdy z nich daje możliwość stworzenia archiwum chronienia pliku hasłem. W tym celu:

 

 

1. Znajdź plik, który chcesz zabezpieczyć i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy

 

2. Wybierz opcję Dodaj do archiwum

 

3. Wybierz opcję Ustaw hasło lub podobną (zależne od programu)

 

4. Wybierz hasło i stwórz archiwum

 

Dostęp do pliku będziesz miał jedynie po wprowadzeniu hasła. 

 

Tworzenie archiwum z hasłem to najprostszy sposób na zabezpieczenie, ale z pewnością nie najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Początkujący mogą skorzystać z programu Little Code 3.0 Pro, który ma bardzo prosty interfejs, jest bezpłatny i niewielki, a daje możliwość zaszyfrowania pliku algorytmem BlowFish, który dobrze sobie radzi z odpieraniem ataków typu brute-force mających na celu złamanie hasła. 

 

 

Jeśli masz bardzo dużo plików, które chcesz objąć hasłem, lepiej jest postawić na wirtualne sejfy, które pozwalają na zabezpieczenie dużych ilości danych zaawansowanymi algorytmami szyfrującymi. Warto sprawdzić CryptBox 2015 czy darmowy VMPCrypt

 

Warto sprawdzić nasz poradnik dotyczący ukrywania folderów za pomocą aplikacji Secret Folder, który również daje możliwość zabezpieczania plików hasłem i jest przy tym niezwykle intuicyjnym narzędziem. 

2+2=