Najlepsze online'owe czytniki RSS

Najlepsze online'owe czytniki RSS

Jesteś zaawansowanym internautą, który przegląda dziesiątki stron, ma wiele ulubionych witryn, które na bieżąco sprawdza, to doskonałym sposobem na uprzyjemnienie sobie codziennego surfowania w sieci jest czytnik RSS. 

 

Czytnik RSS to agregator treści internetowych – większość stron posiada kanały RSS, w których automatycznie zapisywane są informacje o najnowszych treściach dodanych w serwisie. Jeśli dodamy taki kanał do naszego czytnika, wówczas otrzymamy powiadomienie o nowościach w danym serwisie – a także możemy przeczytać kilka pierwszych zdań, tytuł, zobaczyć obrazek, albo wyświetlić całość wiadomości czy artykuły. Wiele zależy od ustawień naszego czytnika. 

 

Czytnik RSS mogą być dostępne jako aplikacje instalowane na komputerze lub w wersji online. My dziś proponujemy trzy pozycje, które są dostępne z poziomu przeglądarki, dzięki czemu nie zaśmiecą twojego komputera i będą do uruchomienia na każdym sprzęcie, do jakiego podłączony będzie internet. 

 

Feedly

 

Feedly to jeden z najpopularniejszych czytników RSS dostępnych online – wyróżnia się prostotą interfejsu oraz dużymi możliwościami konfiguracji wyglądu kanałów i prezentowanych treści. Program może automatycznie wyszukiwać kanały RSS na podanych przez nas stronach.

 

 

Jedynym poważnym minusem może być brak polskiej wersji językowej. Użytkownicy darmowi mogą również dłużej czekać na aktualizację kanałów niż posiadacze wersji Pro, jednak to drobnostka – darmowe Feedly jest w pełni funkcjonalne, przejrzyste i wysoce konfigurowalne. Dzięki temu zdobyło sobie tak wielką popularność, sięgającą kilkunastu milionów użytkowników. Warto odnotować fakt, że Feedly posiada aplikacje mobilne na tablety, smartfony i rozszerzenia do przeglądarek.

 

The Old Reader

 

Pod względem wyglądu i prezentacji treści, The Old Reader, jest najbardziej wzorowany na Czytniku Google (Google Reader), który został wyłączony w 2013 roku. Co więcej: użytkownicy platformy Google mogą przenieść swoje kanały i ustawienia do The Old Reader. 

 

 

The Old Reader jest schludny stylistycznie i działa bardzo skutecznie. Poza tym, umożliwia łatwy import i eksport kanałów w formacie OPML.  Jego jedynym minusem jest brak aplikacji mobilnych na smartfony i tablety.

 

NetVibes

 

NetVibes to nie tylko czytnik RSS, ale również potężne narzędzie analityczne i wyszukujące. Niestety, większość tych najciekawszych, niedostępnych nigdzie indziej, funkcji jest dostępna za słoną opłatą (499 dolarów/miesiąc). Na szczęście darmowa wersja NetVibes świetnie sprawdza się jako czytnik RSS – możemy bardzo łatwo dodawać nowe treści i konfigurować ich układ. 

 

 

Co więcej, NetVibes pozwala na instalowanie gadżetów i dodatków niezwiązanych z kanałami RSS: np. informacji pogodowych lub streamów z portali społecznościowych.

 

Wybór czytników RSS jest spory, szczególnie w wersji online, które pozwalają na łatwy dostęp do swoich ulubionych stron z każdego komputera na ziemi. Jeśli trzy podane powyżej usługi nie przypadną Ci do gustu, możesz sprawdzić kolejne np. Pulse.

2+2=