Odzyskiwanie skasowanych plików: Dysk SSD czy magnetyczny?

Odzyskiwanie skasowanych plików: Dysk SSD czy magnetyczny?

Utrata ważnych plików to bardzo stresująca i nieprzyjemna sytuacja. O ile skasowaniu ulegnie kilka płyt z muzyką lub film, problem nie jest wielki, to już utrata ważnych dokumentów, plików tekstowych czy pracy semestralnej (lub o zgrozo, licencjackiej lub magisterskiej) generuje ogromne nerwy i mnóstwo problemów. Dziś zamiast porad na temat odzyskiwania sprawdzimy, jaka jest zależność pomiędzy dyskiem tradycyjnym (magnetycznym), a dyskiem SSD.

Obecnie wybór programów do odzyskiwania danych jest naprawdę imponujący. W naszym dziale Odzyskiwanie danych znajdziemy pokaźną liczbę narzędzi, które pomogą szybko, prosto i sprawnie odzyskać utracone pliki różnej maści. Pamiętajmy jednak, że istnieje wiele zasad skutecznego odzyskiwania danych: nie należy zapisywać jakichkolwiek danych na partycji, z której zniknęły pliki, cały proces powinien być przeprowadzony w miarę szybko, gdyż im później odkryjemy straty, tym trudniej będzie odzyskać utracone dane. Warto również pamiętać, że szansa na odzyskanie danych zależy nie tylko od naszego działania, ale również od rodzaju dysku.

 Warto mieć na uwadze fakt, że na niektórych komputerach odzyskanie utraconych danych może być sporym problemem, a w skrajnych przypadkach, nawet niemożliwe. Od czego to zależy? Między innymi od rodzaju dysku. Obecnie rozróżniamy dwa główne typy dysków: dyski magnetyczne i dyski SSD. Różnice w działaniu są oczywiste i nikomu nie trzeba ich wyjaśniać (artykuł dla ciekawskich: Czemu dyski SSD zwalniają, gdy są pełne?). Oprócz różnic w sposobie pracy są radykalne różnice dotyczące możliwości odzyskiwania danych.

Dysk magnetyczny, czyli tradycyjny z głowicą i talerzami (montowany w większości komputerów) oferuje dość dużą możliwość i prawdopodobieństwo odzyskania usuniętych plików., Zazwyczaj po skasowaniu danych, nie są one całkowicie usuwane – kasowane są jedynie ich znaczniki i odnośniki, pliki są przenoszone w inne miejsce, dzięki czemu ich odzyskanie jest w większości przypadków możliwe. Nieco inaczej jest w dyskach SSD. Jak już jakiś czas temu wspominaliśmy (link do artykułu wyżej), po wykasowaniu danych z dysku SSD ich odzyskanie jest praktycznie niewykonalne. Jeśli korzystamy z nowego dysku SSD i systemu Windows 7 lub 8, po utracie plików próba ich odzyskania w warunkach domowych jest tylko stratą czasu.

Dyski SSD zostały zaprojektowane do szybkiej i bardzo wydajnej pracy, a bezpowrotne kasowanie plików jest jednym z minusów takiego rozwiązania. Dlatego też, jeśli korzystamy z komputera z dyskiem SSD lub inną pamięcią Flash pamiętajmy, aby tworzyć kopie zapasowe ważnych dla nas danych na zapasowych nośnikach lub na dyskach wirtualnych w chmurze.

2+2=
WSZYSTKIE KOMENTARZE
  • ~ Kaleron Szanse na odzyskanie skasowanych plików nie zależą od rodzaju nośnika, a od tego, czy dane zostaną nadpisane, czy nie. Dopóki nie zostaną nadpisane, można je odzyskać. Potem już nie. Dlatego nie należy korzystać z dysku, z którego straciło się dane. Inaczej sprawa wygląda w przypadku uszkodzeń sprzętowych. Inna technologia, inne usterki, inne sposoby ratowania danych.