Program do formatowania dysku - jak wybrać?

Program do formatowania dysku - jak wybrać?

Chcesz sformatować dysk? Możesz skorzystać z budowanego w system narzędzia do tego celu lub wykorzystać narzędzia dyskowe, posiadające funkcję formatowania dysku. Tylko jaki program wybrać?

 

 

Możesz skorzystać z darmowego programu do partycjonowania. Ciekawym narzędziem jest GParted, który posiada ogromne możliwości w zakresie formatowania dysku i dzielenie go na partycje. Program wspiera m.in. systemy plików FAT32, FAT16, NTFS, EXT2, EXT3 oraz EXT4.  Program jest w stanie zmieniać wielkość partycji z istniejącymi plikami. Warto jednak wykonać kopię bezpieczeństwa plików.

 

 

Drugim darmowym narzędziem jest MaxBlast, przygotowany jako produkt związany z marką dysków Maxtor. Oznacza to, że narzędzie pracuje tylko ze sprzętem tego producenta. Za pomocą MaxBlast możesz formatować oraz przeprowadzać inne operacje dyskowe. Program posiada interfejs stylizowany na panel sterowania Windowsa.

 

 

Jednym z najbardziej znanych programów do formatowania i dzielenia na partycje jest Paragon Partition Manager. Niestety, jest to narzędzie płatne, ale dostępna jest darmowa wersja demo, który pozwala sprawdzić funkcje przed zakupem.

 

2+2=