Program do tworzenia partycji

Program do tworzenia partycji

Chcesz podzielić nowy dysk na partycje? A może musisz dokonać zmiany i zwiększyć partycję z Windowsem? Oto programy, które mają większe możliwości niż systemowy menedżer dysku. 

 

Drogi do stworzenia partycji są dwie - możesz albo postawić na aplikacje uruchamiane w systemie operacyjnym, albo na narzędzie Live CD, uruchamiane podczas startu systemu (z płyty CD, DVD lub nośnika pamięci typu pendrive czy przenośny dysk).

 

Warto pamiętać, że operacje dyskowe na dysku z danymi są bardziej skomplikowane. Proces może potrwać sporo czasu, a zmiany mogą wpłynąć na strukturę plików zapisanych na dysku, więc warto zrobić kopię zapasową najważniejszych danych przed rozpoczęciem użytkowania poniższych aplikacji.

 

Programy Windows

 

 

 

Partition Wizard Home Edition to darmowy, stosunkowo prosty program do tworzenia partycji i innego rodzaju obsługi dysku. Zaletą programu jest darmowa licencja, prosta obsługa, obsługa wielu formatów i dysków do 2 TB włącznie. Podobną funkcjonalność zapewnia inny darmowy program, AOMEI Partition Assistant. Jego atutem jest polska wersja językowa, która ułatwia tworzenie partycji.

 

 

Jeśli darmowe aplikacje nie spełniają twoich wymagań, możesz sprawdzić komercyjny program. Paragon Partition Manager Professional to produkt dobrze znanej firmy Paragon Software, rozpowszechniany w wersji demo. Posiada wiele zaawansowanych funkcji i jest stabilny, choć dla niektórych początkujących użytkowników obsługa może być skomplikowana. Przed zakupem można sprawdzić wersję demonstracyjną. Program jest dostępny również w darmowej wersji Paragon Partition Manager 12 Free.

 

Live CD

 

 

Jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia partycji jest open source'owy GParted, który można nagrać na płytę lub zapisać na pendrive i uruchomić podczas startu systemu. Po uruchomieniu aplikacji możemy przeprowadzać operacje dyskowe w graficznym interfejsie. Aplikacja pozwala zarówno na tworzenie nowych partycji, jak i modyfikację istniejących: zmianę rozmiaru czy kopiowanie. 

2+2=