W jakim stopniu procesor wpływa na szybkość komputera?

W jakim stopniu procesor wpływa na szybkość komputera?

Wbrew pozorom, odzwierciedleniem szybkości komputera nie jest tylko model zainstalowanego procesora, gdyż na ogólny wynik składa się wiele czynników, a konkretniej podzespołów. Co prawda mocny procesor to niewątpliwa domena komputera, ale wraz z nim w parze musi iść reszta podzespołów. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli procesora.

Początkujący użytkownicy kupując komputer mają jedną zasadę – im wyższe cyferki w specyfikacji tym lepiej. Dlatego też wzrok wszystkich kieruje się na ilość megaherców (MHz) gigabajtów pamięci RAM operacyjnej oraz zainstalowanej na karcie graficznej. Na bok spycha się płytę główną, rodzaj pamięci, model karty graficznej czy też procesora. Takie podejście klienta to marzenie sprzedawcy komputerów w markecie elektronicznym. Pamiętajmy jednak, że cyferki to nie wszystko!

Od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem na kupno solidnego i pewnego komputera jest samodzielne skompletowanie wszystkich podzespołów. Niestety w tym przypadku użytkownik musi mieć pojęcie, jakie podzespoły dobrać. Kupno topowego procesora i karty graficznej w parze ze słabą płytą główną, wolnymi pamięciami oraz słabym procesorem to najkrótsze droga do rozczarowania, słabej stabilności lub w najgorszym przypadku trwałej awarii całego układu. Wybór podzespołów warto zacząć od procesora biorąc pod uwagę nie tylko jego parametry, ale i preferowaną wydajność, zastosowanie itp.

 Jak wiemy, procesor jest prawdopodobnie najważniejszym elementem decydującym o ogólnej wydajności systemu. Jednostka centralna określana również mianem CPU (Computer Processing Unit), działa z zegarem, które prędkość opisywana jest tzw. hercami (Hertz). Należy zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach nie używa się już jednostki herc (Hz), tylko gigaherc (GHz). Herc to termin, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „na sekundę”, mega to milion, zaś giga to miliard. W związku z tym, jeden megaherc (MHz) oznacza milion operacji na sekundę, zaś jeden gigaherc (GHz) definiuje miliard operacji na sekundę. Teoretycznie im większa wartość, tym szybszy procesor, ale w dzisiejszych czasach liczy się również ilość rdzeni, szyna, ilość pamięci Cache etc. Oznacza to, że tańszy procesor taktowany zegarem np. 3,2 GHz może być dużo wolniejszy, niż nowszy, droższy i bardziej zaawansowany procesor o taktowaniu 2,4 GHz.

W pogoni za wydajnym procesorem nie możemy zapominać o innych podzespołach. Mocny procesor z najwyższej półki nie jest gwarancją tego, że cały komputer będzie bardzo szybki i sprawny. Obecnie na ogólną wydajność maszyny wpływają również inne elementy. Już wkrótce napiszemy, jak na szybkość całego komputera wpływa pamięć operacyjna RAM oraz model i typ dysku twardego.

2+2=