INTERNETDNS - co to takiego?

DNS - co to takiego?

Bardzo często korzystając z Internetu lub konfigurując komputer, router lub kartę sieciową spotykamy się z różnymi, nie zawsze zrozumiałymi pojęciami. Czasami wiedza na ten temat nie jest niezbędna, ale warto sprawdzić co kryje się pod tymi tajemniczymi słowami. Tym razem sprawdzimy, co to jest DNS?

Pominiemy kwestie techniczne i skupimy się na działaniu praktycznym. Otóż DNS to w skrócie Domane Name System, czyli system serwerów, protokół komunikacyjny oraz usługa obsługująca rozproszoną bazę danych adresów sieciowych. W praktyce oznacza to, że systemy DNS zmieniają nazwy adresów znanych nam jako www.xyz.com na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Reasumując, nazwy znane użytkownikowi zmieniane są na adres IP, czyli 92.168.167.32 itp. 

DNS - co to takiego? - zdjęcie

DNS to nie tylko złożony system komputerowy, ale również prawny który zapewnia zarówno rejestrację nazw domen internetowych wraz z powiązanymi numerami IP, ale również realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom. DNS jest niezbędny do działania praktycznie wszystkich usług opartych na sieci internetowej. W technicznym skrócie, systemy DNS opierają się na ogólnoświatowej sieci serwerów przechowujących informacje na temat adresów domen.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: