INTERNETJak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1

Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1

Atak wirusa komputerowego lub złośliwego oprogramowania zawsze wiąże się z dużą dawką stresu i nerwów. Niekiedy taki atak prowadzi do utrudnienia w korzystaniu z komputera, uszkodzenia systemu, innym razem do kradzieży prywatnych danych itp. W krótkim cyklu opiszemy, jak się zachować po ataku wirusa komputerowego. Zacznijmy jednak od początku.

W dzisiejszych czasach złapanie wirusa komputerowego można porównać z zachorowaniem na katar lub ból gardła – wystarczy chwila nieuwagi, ciekawość, brawura itp. Jeśli mamy szalik i ciepłą kurtkę, choroba nas nie dopadnie. Tak samo z pakietem zabezpieczeń dla komputera – jeśli nie posiadamy antywirusa, prędzej czy później na naszym komputerze zagnieździ się mniej lub bardziej groźny wirus. Co zrobić, gdy w końcu padniemy ofiarą wirusa?

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z poważnym wirusem, czy też nieudolną próbą wyłudzenia danych. Jeśli przeglądając Internet nagle pojawi się słynne już okno z komunikatem policyjnym i zdjęciem Prezydenta RP, wystarczy otworzyć menedżer zadań (Ctrl+Shift+Esc), a następnie w zakładce „Procesy” wyłączyć wszystkie procesy związane z przeglądarką internetową, w której dany komunikat się wyświetlił. Jeśli jednak komputer nagle zaczyna zwalniać, nie odpowiada na nasze komendy lub wyświetla dziwne komunikaty, najlepiej natychmiast wyłączyć komputer i odłączyć go od sieci. Warto również odłączyć komputer od sieci domowej (kablowej lub WiFi), aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na inne urządzenia.

 

Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1 - zdjęcieNastępnym krokiem powinno być uruchomienie komputera i przeskanowanie go skanerem antywirusowym. Jeśli takowego programu nie posiadamy, nie powinniśmy podłączać Internetu w celu pobrania odpowiednich programów. Aby zainstalować brakujące oprogramowanie, należy skorzystać z innego, czystego od wirusów komputera – ściągamy brakujące oprogramowanie, kopiujemy je na przenośną pamięć USB, przenosimy na zawirusowany komputer i tam je instalujemy. A co należy pobrać?

Oprócz kompletnego pakietu zabezpieczającego lub zwykłego programu antywirusowego, warto również zaopatrzyć się w programy typu antyspyware, antymalware itp. Po ściągnięciu i zainstalowaniu programów na zainfekowanym komputerze za pomocą pamięci USB, należy przeprowadzić serię skanów i analiz – nawet kilkukrotnie. Jeśli skaner znajdzie wirusa, należy go usunąć lub przenieść do kwarantanny. Jeśli to jest niemożliwe, w sieci (za pośrednictwem innego urządzenia) możemy wyszukać informacje, jak poradzić sobie z konkretnym typem wirusa – jego nazwę wyświetli program, który go zlokalizował.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: