INTERNETJak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1

Jak się zachować po ataku wirusa komputerowego? Cz.1

Atak wirusa komputerowego lub złośliwego oprogramowania zawsze wiąże się z dużą dawką stresu i nerwów. Niekiedy taki atak prowadzi do utrudnienia w korzystaniu z komputera, uszkodzenia systemu, innym razem do kradzieży prywatnych danych itp. W krótkim cyklu opiszemy, jak się zachować po ataku wirusa komputerowego. Zacznijmy jednak od początku.

W dzisiejszych czasach złapanie wirusa komputerowego można porównać z zachorowaniem na katar lub ból gardła – wystarczy chwila nieuwagi, ciekawość, brawura itp. Jeśli mamy szalik i ciepłą kurtkę, choroba nas nie dopadnie. Tak samo z pakietem zabezpieczeń dla komputera – jeśli nie posiadamy antywirusa, prędzej czy później na naszym komputerze zagnieździ się mniej lub bardziej groźny wirus. Co zrobić, gdy w końcu padniemy ofiarą wirusa?

Oczywiście wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z poważnym wirusem, czy też nieudolną próbą wyłudzenia danych. Jeśli przeglądając Internet nagle pojawi się słynne już okno z komunikatem policyjnym i zdjęciem Prezydenta RP, wystarczy otworzyć menedżer zadań (Ctrl+Shift+Esc), a następnie w zakładce „Procesy” wyłączyć wszystkie procesy związane z przeglądarką internetową, w której dany komunikat się wyświetlił. Jeśli jednak komputer nagle zaczyna zwalniać, nie odpowiada na nasze komendy lub wyświetla dziwne komunikaty, najlepiej natychmiast wyłączyć komputer i odłączyć go od sieci. Warto również odłączyć komputer od sieci domowej (kablowej lub WiFi), aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na inne urządzenia.

 Następnym krokiem powinno być uruchomienie komputera i przeskanowanie go skanerem antywirusowym. Jeśli takowego programu nie posiadamy, nie powinniśmy podłączać Internetu w celu pobrania odpowiednich programów. Aby zainstalować brakujące oprogramowanie, należy skorzystać z innego, czystego od wirusów komputera – ściągamy brakujące oprogramowanie, kopiujemy je na przenośną pamięć USB, przenosimy na zawirusowany komputer i tam je instalujemy. A co należy pobrać?

Oprócz kompletnego pakietu zabezpieczającego lub zwykłego programu antywirusowego, warto również zaopatrzyć się w programy typu antyspyware, antymalware itp. Po ściągnięciu i zainstalowaniu programów na zainfekowanym komputerze za pomocą pamięci USB, należy przeprowadzić serię skanów i analiz – nawet kilkukrotnie. Jeśli skaner znajdzie wirusa, należy go usunąć lub przenieść do kwarantanny. Jeśli to jest niemożliwe, w sieci (za pośrednictwem innego urządzenia) możemy wyszukać informacje, jak poradzić sobie z konkretnym typem wirusa – jego nazwę wyświetli program, który go zlokalizował.

2+2=