INTERNETJak stworzyć dobre hasło do poczty e-mail i Facebooka?

Jak stworzyć dobre hasło do poczty e-mail i Facebooka?

W czasach współczesnego internetu mamy hasła wykorzystywane w dziesiątkach serwisów internetowych, for i portali społecznościowych. O ile utrata dostępu do konta na forum internetowym może być dotkliwa, ale nie będzie wiązała się z poważnymi konsekwencjami, o tyle strata konta na Facebooku czy poczcie e-mail – może być bardziej niebezpieczna. Dlatego pokażemy jak stworzyć skuteczne hasło, które zabezpieczy Twoje wrażliwe dane. 

 

Podstawowym zagadnieniem przy konstruowaniu hasła jest balans między łatwością zapamiętania i długością hasła. Co z tego, że stworzysz dwudziestoznakowe hasło, jeśli będziesz miał problem z jego zapamiętaniem? 

 

Na początek spójrzmy na kilka przykładów haseł, które są używane przez internatutów, ale można je uznać za bardzo słabe: to np. qwerty, haslo123, 123456. Nie powinniśmy również stosować nazw własnych: np. nazw zespołów piłkarskich, marek samochodów czy nazwisk znanych ludzi.  Hasło nie może składać się ze słowa, które możesz znaleźć w słowniku! Nie warto wplatać w hasło słów powiązanych z naszą osobą – imienia, nazwiska, roku urodzenia czy innych danych, które łatwo można powiązać z nami.

 

W haśle warto zastosować znaki specjalne (np. #@$%^&), wielkie i małe litery oraz cyfry. Popularnym sposobem tworzenia hasła jest oparcie się na skojarzeniu. Należy wybrać sobie jakieś zdanie, które jest łatwe do skojarzenia lub w jakiś sposób bliskie: np. Mój kot ma na imię Filip i jest strasznym rozrabiaką. 

 

Jak stworzyć dobre hasło do poczty e-mail i Facebooka? - zdjęcie

 

W oparciu o to zdanie możesz stworzyć hasło. Wybierz z każdej frazy zdania pierwszą literę: Mój kot ma na imię Filip i jest strasznym rozrabiaką.

 

Powstaje: MkmniFijsr. Mamy ciąg na pozór nielogicznych liter, które w rzeczywistości tworzą pierwsze litery całego zdania i są łatwe do zapamiętania. Hasło warto wzbogacić do znak specjalny np. # MkmniFijsr i liczbę. Wówczas może powstać MkmniFijsr#66 – hasło, które nie będzie proste to złamania. Wykorzystując tę metodę, możesz stworzyć łatwe do zapamiętania, a zarazem silne hasło. 

 

Dobre hasło, to nie tylko takie, które trudno złamać, ale również takie, które jest dobrze przechowywanie. Jeśli będziesz logował się do wielu serwisów za pośrednictwem jednego hasła, to nie jest to najlepszy sposób na ochronę hasła. Nie warto również zapisywać go na kartkach i przyklejać do monitora czy nosić w portfelu. Warto również dokonywać zmiany hasła np. raz na 90 dni. 

 

Zapisywanie haseł w przeglądarce nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy do twojego komputera mają dostęp inni użytkownicy. Wówczas warto założyć hasło do komputera i stworzyć osobne profile innym użytkownikom. Nie da się jednak ukryć – hasło z Windowsa można łatwo usunąć. 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: