INTERNETPrzydatne sztuczki w Firefox: Cz.2

Przydatne sztuczki w Firefox: Cz.2

Przed nami kolejna część zawierająca wskazówki dla użytkowników przeglądarki Mozilla Firefox. To nadal najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce, dlatego też warto od czasu do czasu sprawdzić, co się zmieniło i jak można ułatwić codzienną pracę.

W pierwszej części tekstu pt. „Przydatne sztuczki w Firefox: Cz. 1” pisaliśmy o tym, jak otwierać zewnętrzne linki w aktywnej karcie, wspominaliśmy również o ułatwieniach przy wyszukiwaniu informacji w sieci. Dziś sprawdzimy, czy jest możliwość przyspieszenia wyświetlania stron, jak ograniczyć zużycie pamięci oraz jak wyświetlać strony internetowe w preferowanych językach.

Na początek postaramy się zastosować pewien trick, który pozwoli przyspieszyć wyświetlanie się stron w przeglądarce Mozilla Firefox. W domyślnych ustawieniach przeglądarka czeka dokładnie 250 milisekund na dane z serwera zanim rozpocznie renderowanie strony WWW. W obecnych warunkach w większości przypadków użytkownicy korzystają z bardzo szybkich łączy, więc czas ten jest marnowany. Co prawda 250 milisekund to bardzo krótko, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten czas skrócić.

 

Przydatne sztuczki w Firefox: Cz.2 - zdjęcieAby to zrobić, jak zwykle kierujemy się do zaawansowanych ustawień przeglądarki Mozilla Firefox wpisując w pasek adresu formułkę: about:config, a następnie naciskając klawisz „Enter”. W nowej zakładce wyszukujemy linijkę „nglayout.initialpaint.delay”. Jeśli zmienimy wartość na „0”, strona internetowa będzie renderowana od razu po wpisaniu adresu. Niestety wolniejsze komputery mogą mieć problem z wyświetleniem strony, co paradoksalnie może prowadzić do dłuższego wczytywania się witryny. Pamiętajmy również, że w najnowszych edycjach przeglądarki dostęp do tej opcji może być niemożliwy lub mocno utrudniony.

Niestety jak każda nowoczesna przeglądarka internetowa, Mozilla Firefox potrafi zużyć bardzo dużą ilość pamięci RAM. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy otwieramy kilkanaście (albo nawet kilkadziesiąt) zakładek jednocześnie. Co ciekawe, możemy dowolnie modyfikować ilość przydzielonej dla Firefox pamięci RAM. Aby zmienić tę wartość, znów przechodzimy do ustawień zaawansowanych wpisując w pasek adresu formułkę: about:config, a następnie naciskając klawisz „Enter”. W następnej kolejności wyszukujemy linijkę „browser.cache.memory.capacity” i wpisujemy odpowiednią ilość pamięci w kilobajtach. Pamiętajmy jednak, że zbyt niska wartość może prowadzić do poważnych zwolnień przeglądarki.

 

Przydatne sztuczki w Firefox: Cz.2 - zdjęcie 2Na koniec warto zwrócić uwagę, że niektóre strony posiadają opcję zmiany języka wyświetlanego tekstu. Co ciekawe, nawet, jeśli strona jest dostępna w języku polskim, nie zawsze język ten jest ustawiany domyślnie. Możemy jednak zmienić opcje dotyczące języka preferowanego w ustawieniach przeglądarki Mozilla Firefox. Aby ustawić tę opcję, przechodzimy do „Opcji”, a następnie w zakładce „Treść” klikamy na przycisk „Wybierz” przy sekcji dotyczącej języków. W nowym oknie wystarczy wybrać nowe języki (w kolejności preferencji), a następnie kliknąć na „OK”.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: