INTERNETPrzydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2

Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2

Przed nami kolejna część poradnika, w którym opisujemy przydatne dodatki, tricki i sztuczki w przeglądarce Google Chrome. Zapewne w przyszłości jeszcze niejednokrotnie wrócimy z nowymi poradami, ale tymczasem sprawdźmy, co jeszcze ma do zaoferowania ta niezwykle popularna przeglądarka internetowa.

W pierwszej części tekstu pt. „Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.1” mówiliśmy m.in. o tym, jak szybko i wygodnie wykonywać działania matematyczne oraz w jaki sposób stworzyć skróty do ulubionych stron internetowych na pulpicie komputera. Dziś sprawdzimy, co jeszcze kryje się pod przyciskiem „Wstecz”, która zakładka zużywa najwięcej pamięci RAM, sprawdzimy również, ile plików znajduje się na przeglądanej stronie WWW. Zaczniemy jednak od porady dotyczącej przypinania stron do paska zakładek.

Przypinanie stron w zakładkach do paska zakładek to kolejny sposób, aby uporządkować przeglądane witryny. Porada ta spodoba się przede wszystkim tym, którzy przeglądają wiele stron jednocześnie lub regularnie odwiedzają te same witryny. Jeśli więc chcemy wprowadzić trochę porządku, wystarczy, że klikniemy prawym przyciskiem myszy na wybranej zakładce, a następnie z menu kontekstowego wybierzemy opcję „Przypnij kartę”. Po chwili wybrana karta zostanie przeniesiona na sam początek, zaś zakładka zmieni wielkość ustępując miejsca innym. Co więcej, przypięte zakładki po ponownym uruchomieniu przeglądarki zostaną automatycznie wczytane. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy codziennie otwierają kilka stron i chcą być zawsze na bieżąco.

 

Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2 - zdjęcieDla aktywnych internautów przydatna okaże się kolejna porada. Jeśli przez kilka godzin przeglądamy jedną stronę internetową lub kilka witryn, cofnięcie się do początku zazwyczaj nie jest wygodne. Możemy co prawda klikać na „Wstecz” w nieskończoność lub przeglądać historię, ale o wiele wygodniejszą metodą jest kliknięcie i przytrzymanie przycisku „Wstecz”. Po chwili naszym oczom ukaże się lista ostatnio odwiedzanych stron – wystarczy wybrać stronę, do której chcemy wrócić prostym kliknięciem.

 

Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2 - zdjęcie 2Pewną bolączką przeglądarki Google Chrome jest dość spory apetyt na pamięć operacyjną RAM. Jeśli otworzymy kilkanaście zakładek jednocześnie, każda z nich jako osobny proces zacznie konsumować konkretną wartość pamięci. Jeśli zużycie pamięci RAM jest wyjątkowo duże, prosto i szybko możemy sprawdzić, która zakładka zużywa tej pamięci najwięcej. Aby to zrobić, wystarczy w aktywnym oknie przeglądarki nacisnąć kombinację klawiszy Shift+Esc. Po chwili wyświetli się okno menedżera zadań Google Chrome z listą wszystkich uruchomionych zakładek. Na liście pojawią się zakładki wraz z nazwami, zaś w kolumnie „Pamięć” odczytamy, ile pamięci zużywa dana pozycja.

 

Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2 - zdjęcie 3Zapewne przeglądając strony internetowe często zastanawiacie się, jakie pliki musiały zostać wczytane, aby na ekranie pojawiła się kompletna strona Aby to sprawdzić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na stronie internetowej, a następnie z menu kontekstowego wybrać opcję „Zbadaj element”. Po chwili pojawi się panel na dole strony – aby zobaczyć listę plików, należy wybrać zakładkę „Resources”.

 

Przydatne sztuczki w Google Chrome: Cz.2 - zdjęcie 4

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: