KOMPUTERJak podzielić dysk zewnętrzny?

Jak podzielić dysk zewnętrzny?

Duży dysk zewnętrzny posiadający partycję mającą setki gigabajtów nie jest najwygodniejszy. Lepiej go podzielić na mniejsze partycje. Jak to zrobić?

 

Jak podzielić dysk zewnętrzny? - zdjęcie

 

Po kupieniu, dysk jest od razu przystosowany do użytkowania. By go podzielić, można wykorzystać aplikację systemową lub inne programy: darmowe i komercyjne. 

 

Najpierw spróbujmy zrobić to bezpłatnym narzędziem Zarządzanie dyskami wchodzącym w skład systemu Windows. Wpisz w okno wyszukiwania Zarządzanie komputerem. W lewym menu wybierz opcję Magazyn -> Zarządzanie dyskami.

Na liście dysków powinieneś widzieć dysk komputera i zewnętrzny. 

 

Najłatwiejszym sposobem na podzielenie dysku jest usunięcie partycji głównej (ew. zmiana jego rozmiaru) i stworzenie od nowa partycji o wielkości, jaka będzie odpowiednia. By to zrobić wybierz PPM -> Usuń wolumin lub PPM -> Zmniejsz wolumin. Następnie z nieprzydzielonej przestrzeni możesz stworzyć partycje.

 

Jak podzielić dysk zewnętrzny? - zdjęcie 2

 

Jeśli dysk zewnętrzny nie pojawia się z panelu Zarządzania dyskami systemu Windows, możesz skorzystać z innych aplikacji. Proces podziału będzie analogiczny. Może wykorzystać np. AOMEI Partition Assistant 5.2 lub Paragon Partition Manager 12 Free.

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: