KOMPUTERJak zdalnie wyłączyć komuś komputer na informatyce?

Jak zdalnie wyłączyć komuś komputer na informatyce?

Zdalne wyłączanie i włączanie komputera w obrębie jednej sieci jest niezwykle proste. Aby zrobić komuś żart na przykład na lekcji informatyki i wyłączyć zdalnie jego komputer musimy wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. O tym jak to zrobić przeczytacie w dalszej części tekstu.

 

Jak zdalnie wyłączyć komuś komputer na informatyce? - zdjęcie

 

Na samym początku musimy mieć dostęp do komputera osoby, której potem będziemy chcieli go wyłączyć. Jest to konieczne, gdyż należy w BIOSie włączyć opcję Wake On LAN. Aby to zrobić, uruchamiamy komputer "ofiary" i dostajemy się do BIOSu. Jak tego dokonać pisaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Znajdziecie go TUTAJ. Po dostaniu się do BIOSu, odnajdujemy opcję Wake On LAN i przełączamy w tryb ON. Następnie uruchamiamy ponownie komputer z zachowaniem ustawień BIOS. Po jego uruchomieniu musimy poznać adres IP oraz MAC karty sieciowej komputera który chcemy wyłączyć zdalnie. Aby to zrobić w menu start w pasku wyszukiwania wpisujemy CMD i klikamy Enter. Powinna pojawić się konsola. Tam wpisujemy komendę ipconfig/all i na liście, która została wyświetlona odnajdujemy potrzebne nam dane.

 

Możemy już teraz wrócić do naszego stanowiska. Potrzebny nam będzie specjalny program do zdalnego włączania, wyłączania i restartowania komputerów znajdujących się w sieci i mających włączoną opcję Wake On LAN. My polecamy WakeOnLAN 1.7 (www.aquilatech.com). Po jego zainstalowaniu postępujemy według instrukcji z menu aby móc wyłączyć komputer innej osoby znajdującej się w tej samej sieci. Co ciekawe, taki komputer będziemy mogli włączać i wyłączać także z domu.

Nieco prostszym sposobem, ale mozliwym do wykonania wyłącznie w obrębie jednej sieci komputerowej (na przykład tylko jednej sali komputerowej) jest:

- najpierw z menu start w pasku wyszukiwania wpisujemy CMD i klikamy ENTER,

- nastepnie wpisujemy komendę: shutdown -m TUTAJ WPISUJEMY NAZWĘ SIECIOWĄ KOMPUTER (np STANOWISKO12) -r -c "TUTAJ WPISUJEMY DOWOLNY TEKST, KTÓRY WYŚWIETLI SIĘ PRZED WYŁĄCZENIEM NA EKRANIE OFIARY" -t TU ZAŚ PODAJEMY PO ILU SEKONDACH MA SIE WYŁĄCZYĆ.

Gotowe. W ten oto sposób za chwilę zobaczymy, jak komuś wyłącza się komputer.

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak zdalnie wyłączyć komuś komputer na informatyce?

  • ~ Alfred Nie działa. "Wprowadzona nazwa komputera jest nieprawidłowa lub zdalne zamknięcie systemu jest nieobsługiwane na komputerze docelowym. Sprawdź nazwę, a następnie spróbuj ponownie lub skontaktuj się z administratorem systemu.(53)".

PARTNERZY SERWISU: