KOMPUTERJak usunąć wokal z piosenki?

Jak usunąć wokal z piosenki?

Czasem zdarza się, że potrzebna jest nam instrumentalna wersja jakiejś piosenki. Niestety nie wszystkie kawałki dostępne są w wersji bez wokalu. Jeśli chcielibyście tak przerobić piosenkę, aby pozbyć się z niej wokalu to polecamy lekturę tego poradnika. Wytłumaczymy w nim krok po kroku cały proces.

 

Jak usunąć wokal z piosenki? - zdjęcie

 

Na początku musimy pobrać i zainstalować darmowy program do edycji audio o nazwie Audacity. Po odpaleniu programu przeciągamy plik audio, który chcemy przerobić w szare pole programu. Po kilku sekundach zostaje wyświetlona ścieżka dźwiękowa. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z plików dźwiękowych stereo. Tylko w tym wypadku uda nam się usunąć wokal.

 

Po dodaniu pliku, musimy podzielić ścieżkę stereo na dwie ścieżki mono. W tym celu klikamy w menu po lewej stronie ścieżki i wybieramy opcję Podziel ścieżkę stereo. Teraz zaznaczamy jedną ze ścieżek i z górnego menu programu wybieramy Efekty. Tam klikamy w opcję Odwróć w pionie. Teraz wracamy do rozwijanego menu przy ścieżkach i w obu z nich z opcji wybieramy Mono (zmieniamy obie ścieżki na mono).

 

Jak usunąć wokal z piosenki? - zdjęcie 2

 

Gotowe. W ten właśnie sposób pozbyliśmy się wokalu z naszego utworu. Niestety jakość nagrania po takiej przeróbce nieco spada, a sam wokal zawsze będzie delikatnie słyszalny w tle. Niemniej jednak w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie wykonać tego bardziej profesjonalnie.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: