TECHNOLOGIENajlepsze netbooki 2014 – ranking

Najlepsze netbooki 2014 – ranking

TECHNOLOGIE 0

Netbooki, czyli nieco mniejsze laptopy, najczęściej pozbawione napędu optycznego i mogące pochwalić się trochę gorszymi parametrami od ich większych braci powoli zaczynają odchodzić do lamusa. To przede wszystkim ze względu na coraz większą popularność tabletów, które przebojem wdarły się na światowe rynki. Niemniej jednak tradycyjna klawiatura i system operacyjny Windows nadal dla wielu są wyznacznikiem podczas zakupu nowego sprzętu. Dlatego też część czołowych producentów w dalszym ciągu zajmuje się produkcją netbooków. Poniższy ranking przedstawia te modele, które naszym zdaniem są warte uwagi.

 

Najlepsze netbooki 2014 – ranking - zdjęcie

 

Na naszej liście znalazły się urządzenia, których rozpiętość cenowa zawiera się w przedziale między około 1000zł, a 1900zł. Mamy tutaj do czynienia z czterema różnymi modelami mogącymi pochwalić się zróżnicowanymi osiągami i funkcjonalnościami. Zaczynamy od najtańszego!

 

 

Acer Aspire V5-131

 

Dane techniczne i cena:

Ekran: 11,6" 1366x768

Matryca: Błyszcząca

Procesor: Celeron 1017U 1,6GHz

Dysk HDD: 500GB

Pamięć RAM: 4GB

Karta graficzna: Intel Graphics Media Accelerator HD

Napęd optyczny: Brak

System operacyjny: Brak

Sieć WLAN: b/g/n

Bluetooth: Tak

HDMI: tak

Waga: 1,38 kg

Cena: od około 1050zł

 

Podstawowy netbook, który z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym. Niemniej jednak chwalony jest przez użytkowników za cichą pracę, dobrze trzymającą baterię i bezawaryjność. Producent zastosował tutaj tradycyjną błyszczącą matrycę o rozdzielczości 1366 x 768. Niestety w słońcu niewiele na niej widać. Procesor Celeron z serii 1017U 1.6GHz doskonale sprawdzi się podczas edycji dokumentów, przeglądania stron internetowych czy odtwarzania multimediów. Niestety nie liczcie na to, że komputer poradzi sobie z najnowszymi grami, czy wymagającymi programami. Za grafikę odpowiedzialny jest bowiem zintegrowany układ Intela. Duży plus to wbudowany port HDMI, dzieki któremu możemy szybko podłączyć netbooka np do telewizora i cieszyć się oglądaniem filmów w rozdzielczości Full HD. Niska cena podyktowana jest między innymi brakiem zainstalowanego systemu operacyjnego. Ten musimy zdobyć we własnym zakresie.

 

Najlepsze netbooki 2014 – ranking - zdjęcie 2

 

Asus VivoBook X200MA-KX051D

 

Dane techniczne i cena:

Ekran: 11,6" 1366x768

Matryca: Błyszcząca

Procesor: Pentium N3520 2,1

Dysk HDD: 500GB

Pamięć RAM: 4GB

Karta graficzna: Intel Graphics Media Accelerator HD

Napęd optyczny: Brak

System operacyjny: Brak

Sieć WLAN: b/g/n

Bluetooth: Tak

Modem 3G: Nie

HDMI: tak

Waga: 1,2 kg

Cena: od około 1300zł

 

Nieco droższym od poprzednika, bo kosztującym około 250zł więcej netbookiem jest Asus VivoBook X200MA-KX051D. Firma Asus może pochwalić się lepszą renomą wśród użytkowników, niż produkty Acer'a. Już gołym okiem widać, że prezentowany model jest lepiej wykonany od poprzednika. Niemniej jednak jego dane techniczne są bardzo zbliżone do Acer'a. Jedyne zauważalne różnice to zastosowany procesor oraz dodatkowo wbudowany modem 3G. Jeśli więc często podróżujesz i korzystasz jednocześnie z internetu, a nie w smak Ci pracować na tablecie to netbook Asusa będzie doskonałym wyborem. Jego bateria wytrzymuje nawet do 10-12 godzin, a zastosowany procesor oraz 4GB pamięci ram zapewnią płynną pracę w czasie przeglądania stron internetowych, korzystania z multimediów czy edycji dokumentów. Ponadto model VivoBook X200MA-KX051D jest o prawie 200 gramów lżejszy od konkurencyjnego Acera. Tutaj także brak jest zainstalowanego systemu operacyjnego.

 

Najlepsze netbooki 2014 – ranking - zdjęcie 3

 

Lenovo IdeaPad Flex 10

 

Dane techniczne i cena:

Ekran: 10,1" 1366x768 TouchScreen

Matryca: Matowa

Procesor: Pentium N3520 2,1

Dysk HDD: 500GB

Pamięć RAM: 4GB

Karta graficzna: Intel Graphics Media Accelerator HD

Napęd optyczny: Brak

System operacyjny: Windows 8

Sieć WLAN: b/g/n

Bluetooth: Tak

Modem 3G: Nie

HDMI: tak

Cena: od około 1350zł

 

Czas na nieco bardziej oryginalny od poprzedników sprzęt. Tym razem od chińskiego producenta Lenovo. Mowa tutaj o modelu IdeaPad Flex 10. Czym, poza nieco większą ceną różni się on od poprzedników? Cóż, lista jest dość spora. Zacznijmy od matrycy. Ta, pomimo mniejszej przekątnej (10,1-cala) może pochwalić się taką samą rozdzielczością (1366 x 768). Ponadto wyposażona została w multidotyk, co w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z niektórych aplikacji. Kolejna rzecz to preinstalowany system operacyjny. W tym przypadku jest to Windows 8. Słowo "flex" w nazwie pojawiło się nie bez przyczyny. Ekran tego netbooka można bowiem obracać niemal o 180 stopni. Dzięki temu możemy z części, na której jest klawiatura zrobić swoistą podstawkę, aby na przykład wygodnie przeprowadzić prezentację lub obejrzeć film. Pozostałe parametry nie odbiegają od wcześniej opisywanego Asusa. Minusem w stosunku do poprzednika jest brak wbudowanego modemu 3G.

 

Najlepsze netbooki 2014 – ranking - zdjęcie 4

 

Asus X200CA-CT111H

 

Dane techniczne i cena:

Ekran: 11,6" 1366x768 TouchScreen

Procesor: Core i3 3217U 1,8

Dysk HDD: 500GB

Pamięć RAM: 4GB

Karta graficzna: Intel HD Graphics 4000

Napęd optyczny: Brak

System operacyjny: Windows 8

Sieć WLAN: b/g/n

Bluetooth: Tak

Modem 3G: Nie

HDMI: tak

Cena: od około 1800zł

 

Na końcu naszego zestawienia, biorąc pod uwagę cenę, znalazł się kolejny już model Asusa. Tym razem jest to X200CA-CT111H. Czym charakteryzuje się ten netbook? Przede wszystkim dużo lepszymi osiągami od wcześniej opisywanych konkurentów. Na początku warto wspomnieć o matrycy dotykowej o przekątnej 11,6-cala oraz wyświetlające obraz w rozdzielczosci 1366x768 pikseli. Ponadto mamy tutaj do czynienia z preinstalowanym systemem operacyjnym (Windows 8) oraz szybkim procesorem Intel Core z serii i3, taktowanym zegarem 1.8 GHz. Dzięki niemu oraz układowi graficznemu Intel HD z serii 4000 możemy pozwolić sobie na instalowanie gier oraz nieco bardziej wymagających programów. Komputer z powodzeniem może być porównywany to większych laptopów. Może on także pełnić rolę podstawowej jednostki w domu dla nieco mniej wymagających użytkowników. Niestety próżno szukać tutaj wbudowanego modemu 3G. Warto jednak zaznaczyć, że jego bateria wytrzymuje nawet do 10-12 godzin ciągłej pracy.

 

Najlepsze netbooki 2014 – ranking - zdjęcie 5

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: