SOFTWAREJak włączyć BIOS

Jak włączyć BIOS

Basic Input/Output System czyli w skrócie BIOS to niejako serce naszego komputera, a konkretnie płyty głównej. Jego zadaniem jest sterowanie większością funkcji naszego sprzętu w taki sposób, by działał poprawnie. Za pomocą menu BIOS'u sami możemy ustawić szereg funkcjonalności. Poczynając od kolejności bootowania dysków i napędów zewnętrznych, skończywszy na zaprogramowaniu skrajnej temperatury w jakiej może pracować procesor. Zaawansowane opcje umożliwiają także proste podkręcanie procesora oraz karty graficznej. Co zrobić, by uruchomić BIOS? Poniżej dowiedzieć się, jak włączyć menu BIOS w swoim komputerze.

 

Jak włączyć BIOS - zdjęcie

 

Zasadniczo istnieją dwa najczęściej spotykane sposoby na wejście do menu BIOS'u. Te stosowane są zależnie od producenta posiadanej przez nas płyty głównej. Który z nich zastosowano w Waszej płycie możecie dowiedzieć się między innymi z ekranu startowego (zazwyczaj jest to napisane u dołu ekranu).

 

Sposób I

Żeby dostać się do menu BIOS, należy uprzednio zrestartować system operacyjny. Po ponownym uruchomieniu komputera, zaraz na początku (koniecznie przed pojawieniem się ekranu z logo Windows) klikamy cały czas w klawisz F2 na klawiaturze. Po pewnym czasie spowoduje to automatyczne przeniesienia nas do menu BIOS. To zaś charakteryzuje się zazwyczaj biało-niebieską kolorystyką i podzielone jest na dwie kolumny opcji.

 

Jak włączyć BIOS - zdjęcie 2

 

Sposób II

Kolejną, równie często stosowaną metodą dostanie się do BIOS'u jest naciskanie klawisza Delete. Podobnie, jak w przypadku pierwszej metody, na początku restartujemy komputer. Po jego ponownym uruchomieniu, od samego początku staramy się naciskać klawisz Delete. Robimy to aż do momentu pojawienia się prosto wyglądającego menu. To właśnie jest BIOS. Prawda, że proste?

 

Jak włączyć BIOS - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: