KOMPUTERLaptop się przegrzewa – co robić?

Laptop się przegrzewa – co robić?

Komputery przenośne, czyli notebooki, zwane potocznie laptopami już dawno dogoniły stacjonarną konkurencję. Jeszcze kilka lat temu aby wygodnie i komfortowo grać, trzeba było zdecydować się na komputer stacjonarny, gdyż mobilne urządzenia nie były w stanie dogonić wydajnościowo dużych PC-tów. Dziś jest zupełnie inaczej i nawet kompaktowy laptop jest w stanie zapewnić płynną rozgrywkę w wymagającą grę. Jest niestety pewien problem – przegrzewanie. Jak sobie z tym poradzić?

 

Mimo podobnych wydajności konstrukcja laptopa i komputera stacjonarnego różni się diametralnie. Oczywiście zaletą kompaktowej budowy jest jej mobilność i możliwość przenoszenia w dowolne miejsce, ale cierpi na tym wydajność chłodzenia. Zazwyczaj za chłodzenie wszystkich podzespołów odpowiada jeden, bardzo skromny wentylator oraz kilka radiatorów. Podczas normalnej pracy temperatura powinna być w normie, tak samo jak poziom hałasu, ale po uruchomieniu wymagającej gry prędkość wentylatora wzrasta a wraz z nim generowany hałas. Niestety nawet maksymalna prędkość często nie wystarcza, przez co system zaczyna ograniczać wydajność komponentów aby zminimalizować ryzyko ich przegrzania. 

 

Jeśli komputer podczas grania się przegrzewa warto sprawdzić, czy problemem nie jest naniesiony podczas długiego użytkowania kurz. Zazwyczaj drobne cząstki osadzają się na żeberkach radiatora oraz wentylatorze utrudniając wentylacje i sprawne oddawanie ciepła. Czasami wystarczy zdjąć panel rewizyjny laptopa i przeczyścić układ chłodzenia, by efektem była niższa o kilka stopni temperatura. Pamiętajmy jednak, aby podczas tej czynności wyłączyć komputer, odłączyć ładowarkę i wyjąć baterię!

 

Należy również pamiętać o odpowiednim korzystaniu z laptopa pod obciążeniem. Jeśli gramy w wymagającą grę, unikajmy trzymania urządzenia na miękkiej powierzchni, która może zakryć otwory wentylacyjne. Gdy urządzenie jest szczególnie wydajne, warto pomyśleć o specjalnej podstawce chłodzącej, która zapewni dodatkowe chłodzenie w szczególnych przypadkach. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: