KOMPUTERPrzeniesienie plików z partycji recovery do nowej partycji na nowym dysku

Przeniesienie plików z partycji recovery do nowej partycji na nowym dysku

Zmieniasz dysk, a w swoim komputerze masz partycję recovery? Na szczęście możesz ją uratować, zapewniając sobie dostęp do preinstalowanego systemu operacyjnego. 

 

Możesz wykorzystać program do tworzenia obrazu dysku. My proponujemy Clonezilla, darmowe narzędzie typu live CD. Nie musisz jednak nagrywać go na płytę. Wystarczy, że zainstalujesz Clonezillę na pendrive i podczas uruchamiania się systemu (okno ładowania BIOSU) wywołasz rozruch z portu USB. W zależności od wersji i typu BIOS-u przyciski mogą być różne, ale najczęściej mieszczą się w zakresie przycisków funkcyjnych (np. F2, F5). Możesz również wejść do BIOS-u i zmienić kolejność bootowania dysków - zamiast dysku, ustawić USB. 

 

 

Po włączeniu się aplikacji Clonezilla wybierz opcję Clonezilla Live. Nastąpi proces ładowania się do pamięci narzędzia, co może trochę potrwać. Po wstępnej konfiguracji (wybór języka, potwierdzenie licencji), możesz przystąpić do operacji dyskowych.

 

 

Wybieramy opcję Start Clonezilla

 

 

W kolejnym oknie decydujemy się na przycisk device-image jeśli chcemy przenieść partycję recovery do obrazu lub device - device, jeśli chcemy do nowego, podłączonego do komputera dysku.

W następnym oknie wybieramy nośnik, gdzie będzie zapisany dysk (np. dysk HDD, USB). 

 

 

Po akceptacji odpowiedniego dysku wybieramy rodzaj kreatora, jakiego będziemy używali (Beginner lub Expert). Na początek lepiej wybrać wersję uproszczoną i rozpocząć kopiowanie. 

 

 

Jeśli wybraliśmy tworzenie obrazu, możemy jeszcze zmienić jego nazwę oraz wybrać metodę kompresji (np. GZIP). 

 

 

Clonezilla zapyta się jeszcze o to czy ma sprawdzić poprawność stworzonej kopii po jej wykonaniu. I gotowe. Wyraź zgodę na rozpoczęcie procesu kopiowania i cierpliwie czekaj.

2+2=