KOMPUTER5 sposobów na wykorzystanie pamięci USB

5 sposobów na wykorzystanie pamięci USB

Jeszcze kilka lat temu posiadanie pamięci USB było przymusem, wręcz przywilejem – przenoszenie danych, muzyki, notatek na studiach czy prac do drukarni. Dziś, w dobie coraz szerszego dostępu do Internetu oraz do usług dysków wirtualnych w chmurze, popularne do niedawna pendrive’y powoli tracą na popularności. Mimo to jest kilka zastosowań, które z pewnością przedłużą życie pamięci USB.

 

Jeśli ktoś ma w szufladzie czy innym zakątku domu choć jedną pamięć flash USB o pojemności co najmniej 4 GB, może przywrócić jej życie i wykorzystać na kilka ciekawych sposobów. Oto 5 przykładów.

 

1. Instalacja dystrybucji Linuksa

 

Jeśli ktoś kiedykolwiek instalował Linuksa i jest z niego zadowolony, doskonale wie, co ten system oferuje. Oczywiście zwolennicy systemu Windows mogą mieć pewne obawy odnośnie Linuksa, dlatego też warto skorzystać z wersji testowej wgranej na płytę DVD lub pamięć USB. W takiej sytuacji nie musimy niczego instalować – po prostu tworzymy tak zwany Live USB z dystrybucją Linuksa i uruchamiamy ją na komputerze z systemem Windows.

 

2. Cały system na pamięci USB

 

Jeśli pomysł na instalację Linuksa na pamięci USB jest ciekawy, tak jeszcze lepszym jest możliwość bezpośredniej instalacji systemu operacyjnego na pamięci flash. Jeśli chcemy korzystać z tego samego systemu na wielu komputerach zachowując przy tym zapisane ustawienia, dane etc., możemy wykorzystać do tego celu pendrive o słusznej pojemności – np. 16 lub 32 GB.

 

3. Uruchamianie aplikacji typu portable

 

W sieci możemy znaleźć coraz więcej programów typu portable. Co to takiego? Otóż są to programy, które nie wymagają instalacji i działają zaraz po ściągnięciu i uruchomieniu. Mogą to być nie tylko programy antywirusowe, ale również odtwarzacze plików multimedialnych, komunikatory internetowe, narzędzia systemowe i wiele, wiele innych. Całą kolekcję takich programów możemy przechowywać na pamięci USB, a następnie korzystać z nich na dowolnym komputerze bez konieczności instalacji.

 

4. Pamięć USB jako pamięć operacyjna

 

Jeśli posiadamy stary pendrive o pojemności przynajmniej 4GB możemy go wykorzystać, jako pamięć operacyjną. Co prawda nie zastąpi to tradycyjnej pamięci RAM, ale jeśli jej ilość jestniewystarczająca, możemy chwilowo poratować się zastępczym rozwiązaniem. W systemie operacyjnym Windows możemy znaleźć funkcję o nazwie ReadyBoost, która wykorzystuje większość pojemności pamięci USB. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze odczujemy różnicę – im większa pojemność pamięci i szybszy transfer danych, tym lepiej.

 

5. Pamięć USB jako zabezpieczenie komputera

 

Korzystanie z jednego komputera na spółkę z kilkoma osobami rodzi pewne problemy. Możemy co prawda skorzystać z systemowego hasła do konta, ale o wiele lepszym pomysłem jest zamiana tradycyjnej pamięci USB w klucz do systemu. W systemie Windows możemy skorzystać z kilku dedykowanych do tego celu programów np. Rohos Logon Key.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: