SOFTWAREBezpieczeństwo w sieci: Programy tylko od producentów!

Bezpieczeństwo w sieci: Programy tylko od producentów!

Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy, rozrywki i programów. Dostępność tych ostatnich jest ogromna, podobnie jak liczba serwisów, które takie programy udostępniają. Niestety ilość tych uczciwych serwisów jest bardzo znikoma, zaś pobieranie programów za pośrednictwem takich stron może być bardzo niebezpieczne dla naszych danych, systemu czy nawet komputera. Jak się przed tym uchronić?

 

Po raz kolejny odzywa się stara i dobra zasada: rozsądek i skrupulatność. Jeśli się spieszymy i klikamy gdzie popadnie i co popadnie, zapewne prędzej czy później w naszym systemie zagnieździ się wirus lub w najlepszym wypadku, uciążliwy komponent reklamowy utrudniający normalne korzystanie np. z przeglądarki. Co ciekawe, nie zawsze chodzi o nieprawidłowy plik instalacyjny. Bardzo dużo stron korzysta z własnych instalatorów, które co prawda pobierają i instalują program, który szukamy, ale przy okazji na siłę „wciskają” własne dodatki, reklamy i zbędne opcje.

 

Bezpieczeństwo w sieci: Programy tylko od producentów! - zdjęcie

 

Tego typu instalatory z pozoru ułatwiają cały proces przejmując wszystkie działania na siebie. Początkujący użytkownicy z pewnością docenią takie rozwiązanie i bez uwagi klikną wszystko, co zaproponują. Niestety zanim ów program pobierze i zainstaluje upatrzoną aplikację, wykona dziesiątki niepożądanych działań. W większości przypadków są one odwracalne, ale nieco bardziej szkodliwe przypadki są w stanie trwale uszkodzić system lub zainstalować komponenty szpiegujące. Jak tego uniknąć?

 

Programy pobierajmy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że nie pośrednicy temu żaden inny instalator. W tym celu wybierajmy strony domowe producentów lub strony pośredniczące, które oferują pobranie instalatora danego programu bez zbędnych dodatków i „ułatwień”. Jeśli mimo wszystko nie jesteśmy pewni, czy pobrany plik to na pewno poszukiwany program, nie ryzykujmy. Korzystajmy tylko ze sprawdzonych stron z programami, które cieszą się dobrą opinią. 

 

Na naszej stronie zawsze kierujemy do instalatorów dostępnych bezpośrednio na stronach producentów. Nigdy nie oferujemy instalacji dodatkowych aplikacji ani komponentów. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: