INTERNETChromium, jako alternatywa dla popularnych przeglądarek?

Chromium, jako alternatywa dla popularnych przeglądarek?

Niektórzy preferują podążanie pod prąd. Nie chcą korzystać z tego, co inni oraz z tego, co narzucają im wielcy producenci i koncerny. Wolą skorzystać z czegoś, co jest elastyczne i może być dowolnie modyfikowane. Jeśli chodzi o przeglądarki, taką ciekawą alternatywą jest z pewnością Chromium, czyli baza wielu popularnych, komrercyjnych rozwiązań z Google Chrome na czele.

Zacznijmy od tego, że Chromium to niezwykle ciekawa, w pełni darmowa przeglądarka internetowa udostępniana i tworzona na zasadach licencji Open Source. To oznacza, że praktycznie każdy użytkownik może wprowadzać własne modyfikacje w kodzie programu. Warto również wspomnieć, że przeglądarka wykorzystuje silnik renderujący Webkit i jak wspomniałem na początku, jest bazą dla tak popularnych rozwiązań, jak Google Chrome czy CoolNovo.

Twórcy projektu Chromium udostępniają kod źródłowy umożliwiając tym samym samodzielną kompilację aplikacji na wybrane architektury wraz z możliwością niemal dowolnej przeróbki i dostosowania do indywidualnych preferencji. Rzecz jasna przeglądarka w standardowej wersji pracuje tak, jak inne alternatywy: posiada mechanizm kart, stronę startową, wbudowany mechanizm wspomagania pobierania plików itp.

Oprócz tego przeglądarka Chromium wspiera kodeki Vorbis, Theora i WebM, zaś bardzo ciekawą zaletą jest możliwość instalowania motywów i rozszerzeń przygotowanych pierwotnie dla przeglądarki Google Chrome. Na uwagę zasługuje także wbudowany odtwarzacz Flasha i czytnik dokumentów PDF z mechanizmem automatycznych aktualizacji. Co więcej, Chromium udostępniany jest w formie programu portable, który nie wymaga instalacji na dysku. Należy jednak wspomnieć, że nie jest to rozwiązanie dla początkujących użytkowników, którzy z jednej strony nie docenią zalet Chromium, a z drugiej korzystanie może być odrobinę niewygodne. A jak zacząć pracę z tą przeglądarką?

Chromium, jako alternatywa dla popularnych przeglądarek? - zdjęcie

Po pobraniu Chromium na naszej stronie, należy rozpakować paczką i przenieść ją w wygodne miejsce np. na dysk przenośny, katalog na dowolnej partycji itp. Po wejściu do katalogu, przeglądarkę uruchamiamy za pomocą pliku Chrome. Możemy również umieścić skrót do tego pliku na pulpicie. W tym celu klikamy na plik prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Wyślij do...”, a następnie „Pulpit (utwórz skrót)”.

Chromium, jako alternatywa dla popularnych przeglądarek? - zdjęcie 2

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: