KOMPUTERCo to jest algorytm?

Co to jest algorytm?

Bardzo często w dziedzinie elektroniki, a przede wszystkim komputerów stosuje się różne, niekiedy niezrozumiałe, choć często stosowane pojęcia. Przykładem może być „algorytm”, który jest obecny w informatyce praktycznie od samego początku. Sprawdźmy więc, co to takiego.

Wbrew pozorom pojęcie algorytmu nie jest trudne do zrozumienia pod warunkiem, że przedstawi się zrozumiały dla początkujących użytkowników komputerów sposób. Zacznijmy jednak od początku.

Otóż algorytm to w wielkim skrócie ciąg zdarzeń i czynności prowadzących do pewnego celu lub skończenia zadania. Prostym przykładem algorytmu może być… przepis kulinarny. W takim przepisie znajdziemy wszystkie wskazówki i kroki, które trzeba wykonać, aby osiągnąć cel, czyli pyszny deser lub obiad. Co więcej, może istnieć kilka różnych algorytmów, czyli przepisów, które tak czy inaczej doprowadzą do jednego celu – tej samej potrawy.

Co to jest algorytm? - zdjęcie

Podobnie działają komputery, które przetwarzają różne informacje z wykorzystaniem algorytmów. Tak samo programy lub aplikacje działają na zasadzie algorytmów zapisanych w zrozumiałym dla systemu operacyjnego kodzie maszynowym. Jeśli uruchomimy jakąś funkcję w programie, system przetworzy i zrealizuje algorytm, aby uruchomić wybraną funkcję. Aby wszystko przebiegło poprawnie, algorytmy implementowane w komputerach muszą opierać się na realizacji zestawu warunków. Jeżeli któryś z nich nie zostanie spełniony, to polecenie programowe kończy się komunikatem o błędzie.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: