KOMPUTERCo to jest karta SD?

Co to jest karta SD?

Zastanawiasz się co to jest karta SD, jak wygląda i czym się różni od innych kart? W tym poradniku objaśniamy co to jest karta SD oraz wskazujemy najważniejsze różnice pomiędzy jej odmianami.

 

Co to jest karta SD? - zdjęcie

SD (Secure Digital) – to specjalny standard kart pamięci stworzony w 2000 roku przez firmy SanDisc, Toshiba i Panasonic. Na tle innych kart pamięci, karty SD wyróżniają się niewielkim rozmiarem oraz możliwościom przechowywania wielu rodzajów plików i dokumentów. Standardowe wymiary wynoszą zaledwie 24 x 32 x 2.1 mm, co wpłynęło na sporą popularność tych nośników na rynku.

Karty SD w zależności od ich odmian mają pojemność od 8 MB do 2 GB. Większe – od 4 GB do 32 GB to karty SDHC, natomiast karty o pojemności od 64 GB do 2 TB to nośniki SDXC.

Karty SD dzielą się również na klasy prędkości, będące jednostką pomiaru prędkości zapisu. Jedna klasa wynosi według oficjalnych ustaleń 8 Mb/s. Wyróżniamy następujące klasy kart SD:

- klasa 2: 16 Mb/s (2 MB/s)

- klasa 4: 32 Mb/s (4 MB/s)

- klasa 6: 48 Mb/s (6 MB/s)

- klasa 10: 80 Mb/s (10 MB/s)

Karty pamięci mają swoje zastosowanie w następujących urządzeniach: telefony komórkowe, konsole GBA/SP, aparaty cyfrowe, kamery cyfrowe, palmtopy, urządzenia do nawigacji satelitarnej, odbiorniki GPS, odtwarzacze MP4/MTV.

 

Wyróżniamy następujące standardy kart SD:

 

- miniSD – najczęściej wykorzystywane w urządzeniach mobilnych

- microSD – ten format również jest używany najczęściej w urządzeniach mobilnych

- SDIO – spotykany najczęściej w palmtopach

- SDHC

- SDXC

Autor

Lukasz
2+2=

PARTNERZY SERWISU: