INTERNETCo to jest Tumblr?

Co to jest Tumblr?

Ostatnio prowadzenie bloga stało się niezwykle modne, choć nie jest to nowość – blogi były popularne już kilka lat temu. Ale dopiero teraz blog kojarzy się z czymś, co warto mieć. Ba! Niektórzy potrafią zarabiać spore pieniądze na prowadzeniu bloga, ale trzeba jakoś zacząć. A dziś zaczniemy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest Tumblr.

W wielkim skrócie, Tumblr to bardzo popularna platforma mikroblogowa pozwalająca użytkownikom tworzyć wpisy w różnych kategoriach. Może to być zarówno sam tekst (np. dziennik, opowieści, recenzje itp.), jak i zdjęcia, filmy wideo, pliki dźwiękowe, linki do innych stron itp.

Co to jest Tumblr? - zdjęcie

Popularność strony rośnie w bardzo szybkim tempie. Powstanie serwisu miało miejsce w 2007 roku, a już cztery lata później, w 2011 roku odnotowano aż 1,2 miliarda unikalnych wyświetleń. Pod koniec tego roku w serwisie było zarejestrowanych aż 19 milionów użytkowników. Szacuje się, że Tumblr pod względem ilości użytkowników wyprzedził innego giganta blogowego – WordPress.

Ciekawostką, która wyróżnia Tumblr spośród innych platform mikroblogowych jest możliwość pożyczania różnych materiałów od innych blogerów. Zazwyczaj „pożyczanie” kojarzy się z kradzieżą praw autorskich, ale na Tumblr działa to nieco inaczej. Otóż użytkownicy mogą na swoim blogu wklejać zdjęcia innych użytkowników pod warunkiem, że podadzą link do źródła lub blogu autora zdjęcia, filmu, wpisu itp. Działa to na podobnej zasadzie, co udostępnianie postów na Facebooku.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: