KOMPUTERCo to znaczy zintegrowana karta graficzna?

Co to znaczy zintegrowana karta graficzna?

Komputer składa się z wielu podzespołów, ale najważniejszym z nich jest płyta główna, do której montowane są kolejne komponenty: procesor, dysk, karta graficzna czy pamięć RAM, ale nie zawsze. Czasem karta graficzna jest zintegrowana. Co to oznacza?

 

Jeśli karta graficzna jest zintegrowana, oznacza to, że nie jest oddzielnym podzespołem komputera zamontowanym do płyty głównej, tak jak prezentowany poniżej GeForce GTX 660:

 

Co to znaczy zintegrowana karta graficzna? - zdjęcie

 

Zintegrowana karta graficzna może być na płycie głównej lub procesorze. Oto przykład płyty głównej wyposażonej w zintegrowany układ graficzny:

 

Co to znaczy zintegrowana karta graficzna? - zdjęcie 2

 

Oto procesor z zintegrowanym układem graficznym: AMD Kaveri:

 

Co to znaczy zintegrowana karta graficzna? - zdjęcie 3

 

Zintegrowane układy graficzne oznaczają, że nie musisz dokupować dodatkowej karty graficznej, co jest znaczną oszczędnością przy budowaniu zestawu komputerowego. 

 

Zintegrowane karty graficzne mają niższą wydajność niż tradycyjne modele, ale sprawdzą się w pracach biurowych, przeglądaniu Internetu, słuchaniu muzyki czy oglądaniu filmów. W przypadku wymagających gier, zintegrowana karta graficzna może nie wystarczyć.

 

Warto pamiętać, że w przypadku komputerów PC, posiadanie zintegrowanej karty graficznej nie dużym problemem - płyta główna posiada najprawdopodobniej złącze pozwalające na podłączenie zwykłej karty np. po roku, gdy uzbieramy odpowiednią kwotę na nowy układ. Zintegrowane układy są jednak szczególnie popularne w laptopach. Wówczas nie ma możliwości dołączenia karty graficznej. 

 

Przykłady zintegrowanych układów graficznych:

 

  • Intel GMA X3100
  • Intel GMA 950
  • Intel  X4500HD 

 

W zintegrowanych płytach głównych montowane są również układy graficzne z rodziny Radeon czy GeForce, jednak są to najmniej wydajni członkowie swoich rodzin.

 

Autor

Michał
2+2=

Komentarze - Co to znaczy zintegrowana karta graficzna?

  • ~ Koń Rafał No nie wiem ja miałem w laptopie kartę zintegrowaną i dedykowaną i się niestety ta druga zepsuła no i dzięki tej pierwszej nie musiałem chodzić po serwisach tylko dalej mogłem korzystać z mniej wymagający gier
  • ~ Razor W życiu nie wezmę komputera ze zintegrowaną grafą,coś się z nią stanie i pół sprzętu do wyrzucenia,nie mówiąc już o braku jej wymiany na lepszą
  • ~ Razor W życiu nie wezmę komputera ze zintegrowaną grafą,coś się z nią stanie i pół sprzętu do wyrzucenia,nie mówiąc już o braku jej wymiany na lepszą

PARTNERZY SERWISU: