INTERNETCzy istnieje ciekawa alternatywa dla przeglądarki Firefox?

Czy istnieje ciekawa alternatywa dla przeglądarki Firefox?

Przeglądarka Mozilla Firefox to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na świecie. Popularność tej przeglądarki w Polsce jest również ogromna, choć trzeba przyznać, że nie jest ona pozbawiona wad. Alternatywą może być Opera lub Google Chrome, ale co zrobić, jeśli chcemy skorzystać z czegoś innego? Na szczęście jest rozwiązanie.

Jeśli pasuje nam sposób obsługi przeglądarki Firefox, ale chcemy korzystać z narzędzia bez wszystkich wad i problemów, możemy zainstalować alternatywę w postaci przeglądarki Pale Moon. Narzędzie to zostało stworzone na bazie wspomnianego Firefoxa, zachowało funkcjonalność oraz sposób obsługi, ale pozbyło się najważniejszych wad i zbędnych dodatków. To propozycja dla tych, którym zależy przede wszystkim na wydajności i szybkości wyszukiwania danych, a nie na zbędnych dodatkach, funkcjach i zajmujących zasoby systemowe gadżetach. Co ciekawe, na pierwszy rzut oka obie przeglądarki, z wyjątkiem logo, wyglądają bardzo podobnie, choć już po chwili odczujemy różnicę w działaniu.

Czy istnieje ciekawa alternatywa dla przeglądarki Firefox? - zdjęcie

Tuż po instalacji przeglądarki Pale Moon do dyspozycji użytkownika zostaje oddana podstawa, swoisty szkielet przeglądarki, który możemy uzbroić w najróżniejsze dodatki i rozszerzenia. Podsumowując, Pale Moon to nic innego jak dopracowany i zoptymalizowany pod kątem wydajności klon popularnego Firefoksa. Wypada wspomnieć o tym, że w tym przypadku nie mamy dostępu do takich dodatków, jak obsługa skryptów ActiveX, funkcje ułatwień dostępu oraz kontroli rodzicielskiej. Ponadto autorzy zmienili konfigurację wielu narzędzi oraz zoptymalizowali program pod kątem nowoczesnych procesorów. Efektem jest nawet 25-procentowy wzrost wydajności.

Co prawda interfejs programu na początku jest w języku angielskim, ale w sieci możemy znaleźć polską lokalizację. Co więcej, na stronie producenta oprócz dostępnej w naszym dziale wersji 32-bitowej, możemy pobrać wariant 64-bitowy oraz portable, który nie wymaga instalacji i działa zaraz po ściągnięciu. Po uruchomieniu Pale Moon pojawi się okno przeglądarki z zakładkami, w lewym górnym rogu znajduje się guzik, który kryje wszystkie opcje oraz ustawienia konfiguracyjne. Oprócz tego możemy skorzystać z wyszukiwarki DuckDuckGo. Reasumując, wygląd bardzo mocno przypomina Firefoxa, choć działanie jest wyraźnie szybsze i sprawniejsze.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: