GRYCzym są DLC?

Czym są DLC?

DLC to angielski skrót od zwrotu downloadable content, oznaczający zawartość do pobrania. Jest to określenie dodatków do gier komputerowych i konsolowych, które można pobrać po premierze gry, przedłużając tym samym zabawę z danym tytułem. 

 

Czym są DLC? - zdjęcie

 

W zależności od producenta i rodzaju gry na DLC mogą się składać dodatkowe mapy (np. Call of Duty: Ghosts), samochody, trasy (np. F1 2013), nacje (np. Total War: Rome II) czy inne obiekty. DLC są sprzedawane w formie cyfrowej. W przypadku PC jest to najczęściej Steam lub innego rodzaju platforma cyfrowej dystrybucji (GreenManGaming, GamersGate, Origin), albo zakup odbywa się bezpośrednio w sklepie wydawcy. 

 

Czym są DLC? - zdjęcie 2

 

Dodatki DLC z roku na rok stają się coraz bardziej znaczące dla rynku – generują większe zyski, tym samym zmieniając całą branżę. Producenci gier w procesie planowania nowego tytułu organizują harmonogram wydań DLC przez cały okres życia gry na rynku. Ma to na celu zarobienie dodatkowych pieniędzy (dodatki kosztują najczęściej od kilku do ok. 15 dolarów), ale również – dłuższe zainteresowanie swoim tytułem graczy. DLC wywołują kontrowersje wśród graczy, którzy narzekają, że gry są obcinane z zawartości, po to by wydać ją później w formie płatnych dodatków.  Nie zmienia to jednak faktu – dziś dodatki DLC to teraźniejszość i przyszłość gier wideo.

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: