GRYPlanescape Torment - ponad 20-letnia gra, która wciąż zachwyca

Planescape Torment - ponad 20-letnia gra, która wciąż zachwyca

Klasyczne gry RPG w ostatnich latach przechodzą drugą młodość. Chęć przeżycia własnej przygody, samodzielnie stworzoną postacią, której losy toczą się zależnie od naszych wyborów, sprawiła, że coraz częściej powstają gry skierowane dla graczy poszukujących właśnie takich możliwości. Wypada wspomnieć tu o współczesnych wcieleniach cRPG, takich jak seria Divinity, Wasteland, czy Disco Elysium. Jednak zanim sięgniemy po najnowszych przedstawicieli gatunku, warto zapoznać się z klasykami, które paradoksalnie, zapewniają zdecydowanie więcej możliwości kreacji i przeżywania własnych przygód od swoich młodszych odpowiedników. Takim klasykiem jest właśnie Planescape Torment.

Tytuł przez wielu uważany za najlepszą grę wszech czasów

Choć w momencie debiutu, w 1999 roku, Planescape Torment nie sprzedał się zbyt dobrze, szybko zyskał całą gamę fanów na całym świecie i z miejsca wskoczył na listy "Najlepszych gier wszech czasów" i "Top 10 gier RPG, w które musisz zagrać przed śmiercią". Warto zwrócić uwagę, że edycja odświeżona, dostępna na Steamie ma aż 94% pozytywnych recenzji!

Jednak co stoi za takim sukcesem produkcji oraz dlaczego, 23 lata po wydaniu, dalej przez wielu uważana jest za najlepszego RPG-a dostępnego na rynku? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć w jednym zdaniu. Ba! Trudno byłoby wyjaśnić w całej książce. Czy jest to całkowita dowolność w kreacji postaci, której przypisane cechy otworzą bądź zamkną nam niejedną drogę w trakcie gry? Może odpowiada za to wolność zarówno w przemierzaniu świata, jak i podejmowaniu decyzji? A może wpływ na to ma niesamowity klimat produkcji oraz możliwość ominięcia większości walk rozmową? Możliwe, że któraś z tych rzeczy, chociaż kto wie, może każda. Najłatwiej odpowiedzieć na te pytania samodzielnie zagłębiając się w świat Planescape'a.

Planescape Torment - poradnik tworzenia postaci

Tworzenie postaci w Planescape Torment wpływa nie tylko na rozgrywkę, lecz również na dialogi między postaciami, których w grze jest naprawdę sporo. Co więcej, potencjalni towarzysze, których dołączymy do naszej drużyny, mogą czerpać i pozyskiwać wiedzę od naszej postaci poprzez możliwość nauczania.

Na pierwszą rozgrywkę warto zdecydować się na klasę maga, ponieważ dzięki wysokim współczynnikom Inteligencji (Intelligence) i Mądrości (Wisdom) da nam to możliwość nie tylko uniknięcia wielu walk i odblokowania niedostępnych inaczej opcji dialogowych, ale również poznania wspomnień bohatera (tak, Bezimienny ma amnezję, ale na obronę tego rozwiązania warto zaznaczyć, że Tornment zrobił to, zanim to było modne).

Co więcej, powinniśmy zaznaczyć, że klasy postaci nie wybiera się podczas jej tworzenia, na co często pozwalają bardziej współczesne produkcje. Nasza postać rozpocznie rozgrywkę jako wojownik, niezależnie od rozdanych cech, a możliwość "przeklasowania" na maga, bądź złodzieja otrzymamy niedługo po starcie przygody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić klasę na inną w dowolnym momencie gry.

Planescape Torment - jak rozdać punkty?

Tworząc postać, należy pamiętać o odpowiednim wyborze cech. Oczywiście będziemy rozdysponowywać punkty zależnie od własnego zamysłu, jednak warto kierować się paroma wytycznymi, zależnie od naszej klasy postaci:

  • Siła - odpowiada za szansę trafienia oraz zadawane obrażenia w walce (także u maga!). Dodatkowo wpływa na to, ile bohater może unieść oraz to, ile zamkniętych drzwi i pojemników "otworzy". Przydaje się również do zastraszania rozmówców.

  • Inteligencja - nie powinno się jej pomijać, ponieważ ma ogromny wpływ na konwersacje i zagadki. Co więcej, zwiększa liczbę zaklęć, jakie Bezimienny może zapamiętać oraz prawdopodobieństwo nauczenia się ich.

  • Mądrość - bardzo ważny atrybut, odblokowujący wiele opcji dialogowych oraz dający premię do zdobywanego doświadczenia. Dodatkowo pomaga nam lepiej poznać wcześniejsze losy naszego nieśmiertelnego bohatera.

  • Zręczność - im wyższa, tym mniejsza szansa na trafienie przez wroga. Najbardziej przydatny dla złodziei - zwiększa szansę powodzenia podczas ukrywania się i kradzieży.

  • Kondycja - odpowiada za ilość punktów życia otrzymywanych wraz ze wbiciem kolejnego poziomu oraz szybkość ich regeneracji.

  • Charyzma - Planescape opiera się w dużej mierze na dialogach i to właśnie ta cecha pozwoli na przekonanie nawet najbardziej upartych rozmówców do swoich racji.

Planescape Torment - jak zostać magiem?

Aby zostać magiem, powinieneś posiadać jak najwyższy współczynnik Inteligencji. Najlepiej zmienić początkową klasę w okolicach 4-5 poziomu, aby otrzymać premię ze specjalizacji maga po wejściu na 7 poziom (+1 do inteligencji).

W zostaniu magiem pomoże nam Stara Mebbet, którą można znaleźć na Placu Szmaciarzy, tuż pod centrum obszaru. Zapytaj ją, czy jest czarownicą, w ten sposób rozpoczniesz rozmowę, w której zaproponuje Ci naukę magii. Po wykonaniu kilku zadań, związanych ze zdobyciem kilku przedmiotów Mebbet wyszkoli cię na maga i podaruje kilka przydatnych przedmiotów.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: