KOMPUTERCzym się różni tablet od notebooka?

Czym się różni tablet od notebooka?

Nie trzeba być wielkim znawcą komputerów, aby znać podstawowe różnice pomiędzy tabletem i notebookiem. Problem w tym, że obecnie typy komputerów przenikają się ze sobą i wiele rozwiązań z jednej grupy możemy znaleźć w innej. Sprawdźmy więc, czym różni się tablet od notebooka?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest notebook. Notebook, nazywany również potocznie laptopem (pierwotna nazwa) jest urządzeniem przenośnym o ekranie 15,6 lub 17,3 cala (czasami przekątna schodzi poniżej 15,6 cala) wyposażonym w klawiaturę fizyczną typu QWERTY oraz napęd optyczny. Co prawda napędy są już coraz rzadziej stosowane, ale klawiatura jest nieodłącznym elementem komputera przenośnego typu notebook. Przejdźmy zatem do tabletów.

Czym się różni tablet od notebooka? - zdjęcie

Tablet, to zgodnie z definicją przenośne urządzenie pełniące rolę samodzielnego komputera. Mówiąc obrazowo, jest to komputer bez fizycznej klawiatury – tę rolę pełni klawiatura ekranowa wyświetlana na dotykowym wyświetlaczu. Tablety co prawda nie posiadają napędów optycznych oraz złącz USB (z nielicznymi wyjątkami), ale w zamian oferują o wiele lepsze możliwości łączność WIFi oraz 3G. Najczęściej spotykane tablety mają przekątną ekranu od 7 do 10 cali oraz system operacyjny Google Android, choć zdarzają się większe urządzenia oraz systemy operacyjne Windows 8 i 8.1.

Czym się różni tablet od notebooka? - zdjęcie 2

Jak już wspomniałem na początku, typy komputerów łączą się i przenikają. Możemy znaleźć komputery z klawiaturą fizyczną oraz dotykowymi ekranami, tablety z możliwością podłączenia klawiatury fizycznej i przeobrażenia urządzenia w niewielki notebook. Możemy również spotkać duże ekrany dotykowe o przekątnej ponad 20 cali z własnymi systemami pełniące rolę monitorów do komputera itp. Możliwości w chwili obecnej są ogromne i ograniczone tylko wyobraźnią inżynierów.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: