AGDJak kupić dobrą zmywarkę?

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Zakup sprzętu AGD, w dobie ogromnego wyboru, zróżnicowanej oferty oraz niezliczonej ilości najróżniejszych rozwiązań, nie należy do łatwego zadania. Przykładowo, wybierając zmywarkę, warto zwracać uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale i na pojemność, dostępne programy etc. Co jeszcze jest ważne?

 

Klasa energetyczna

Wybór warto zacząć od określenia klasy energetycznej. Im lepsza, tym… lepiej. Wydaje się proste, ale pogoń za jak najlepszą klasą energetyczną nie zawsze ma sens. Wysoka klasa energetyczna sprawdzi się w domach, w których mieszka wiele osób i zmywarka pracuje codziennie, nawet kilkukrotnie. Wtedy inwestycja większej sumy w klasę A+++ może po jakimś czasie się zwrócić, bowiem mowa o oszczędności nie tylko energii elektrycznej, ale również wody. Jeśli jednak szukamy zmywarki dla niewielkiej rodziny, w której pełen cykl będzie uruchamiany mniej niż raz dziennie, dopłacanie do najwyższej klasy energetycznej, np. kosztem jakości samego urządzenia nie ma sensu.

 

Szerokość zmywarki

Na rynku mamy dwie szerokości zmywarek – 45 oraz 60 centymetrów. Wybór wydaje się prosty: mniejsza zmywarka do małej kuchni, małego mieszkania i małej rodziny, większa dla większej rodziny. Pamiętajmy jednak, aby wybierać możliwie dużą zmywarkę. Dysponując dużą kuchnią, o wiele lepszym wyborem będzie zmywarka o szerokości 60 centymetrów. Model 45-centymetrowy to ostateczność. Większy model to większe możliwości oraz gwarancja wydajność podczas okazjonalnych przyjęć.

 

Pojemność 

Pojemność wiąże się z szerokością zmywarki. Im więcej kompletów zmieści, tym lepiej. Minimum dla zmywarek 45-centymetrowych to 10 kompletów naczyń, dla większych zaś około 14-15. 

 

Programy zmywania

Wydaje się, że im więcej, tym lepiej, ale nie zawsze wszystkie będziemy w stanie wykorzystać. Są jednak dwa programy, których obecność może być szczególnie doceniana. Mowa o programie, który umożliwia wykonanie połowy cyklu. Pozwala to na oszczędzenie wody i prądu w momencie, gdy naczyń jest niewiele lub są tylko lekko brudne. Przyda się również cykl szybki, szczególnie gdy odwiedzą nas niespodziewani goście. 

 

Co jeszcze jest ważne?

Przed zakupem zwróćmy uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale również na zużycie wody podczas cyklu. Ważny jest również poziom hałasu – zmywarka nie powinna być zbyt głośna podczas pracy. Dodatkowe wyposażenie, takie jak szuflada na sztućce czy też wyświetlacz na podłodze będą mile widziane.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: